Aktivt företag
Fay Soirak Eriksson AB
Översikt
Företaget ska bedriva en frisörsalong. Bolaget ska även bedriva uthyrning av personal.
- Registrerat
- 23 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Getbergsgatan 6
- Postnummer & ort
- 96233 JOKKMOKK
- Registrerat namn
- Fay Soirak Eriksson ABReg 2022-05-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
682 tkr
▲ 27,0 %Årets resultat
139 tkr
▲ 244,6 %Tillgångar
489 tkr
▲ 23,1 %Eget kapital
337 tkr
▲ 70,1 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
304 tkr
▲ 42,0 %Totala skulder
60 tkr
▼ 64,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 682 377 | 537 222 | 290 760 | 381 949 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 113 110 | 131 474 | 92 969 | - | 0 |
| Personalkostnader | 221 284 | 328 745 | 234 126 | - | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 240 547 | 33 088 | 16 552 | - | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 240 255 | 31 781 | 15 904 | 203 956 | 0 |
| Resultat före skatt | 179 255 | 51 781 | 15 904 | - | 0 |
| Årets resultat | 138 964 | 40 324 | 11 762 | - | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 489 458 | 397 553 | 361 539 | - | 0 |
| Kassa & bank | 304 386 | 214 360 | 111 316 | - | 0 |
| Summa tillgångar | 489 458 | 397 553 | 361 539 | - | 0 |
| Eget kapital | 337 276 | 198 312 | 157 988 | - | 0 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 60 182 | 168 241 | 152 551 | - | 0 |
| Soliditet (%) | - | 56,1 % | 54,9 % | 51,6 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 291 tkr (2023) till 682 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 139 tkr, en nettomarginal på 20,4 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
35,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+27,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+53,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
41,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,13
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
682 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Jokkmokk
Andra registrerade bolag med säte i Jokkmokk.
- AB Jonas Persson Gräv & SchaktAB
- AB Rosengrens SchaktAB
- AC Holding Norr ABAB
- AC Kraftpartner ABAB
- Aira Dance Company ABAB
- Aira Fastigheter ABAB
- Aktiebolaget JokkmokkshusAB
- Ållojaur Property & Power ABAB