Aktivt företag

FC Crew AB

AB Org.nr 5592570765
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-15

Bolaget skall bedriva bemanningsverksamhet, personaluthyrning och lokalvård samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
25 maj 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 78201 Personaluthyrning
Bransch (SNI)
SNI 81210 Lokalvård
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Box 540
Postnummer & ort
55117 JÖNKÖPING
Registrerat namn
FC Crew ABReg 2023-01-19

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
25,7 mkr
▲ 7,3 %
Årets resultat
33 tkr
▼ 87,9 %
Tillgångar
7,8 mkr
▼ 11,1 %
Eget kapital
540 tkr
▲ 6,5 %
Soliditet
6,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
54
Medelantal
Kassa & bank
25 tkr
▼ 93,3 %
Totala skulder
7,2 mkr
▼ 12,1 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 25 741 456 23 990 840 22 012 020 9 176 580 1 319 984
Övriga externa kostnader 1 246 991 1 227 006 759 405 - -
Personalkostnader 24 368 868 21 252 714 21 661 786 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 102 314 1 493 054 −404 890 - -
Resultat e. fin. poster 33 011 1 493 460 −397 220 612 723 153 911
Resultat före skatt 33 011 273 460 −397 220 - -
Årets resultat 33 011 273 460 −397 220 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 110 980 72 263 90 329 - -
Omsättningstillgångar 7 672 861 8 679 341 8 558 031 - -
Kassa & bank 25 133 373 830 1 015 293 - -
Summa tillgångar 7 783 841 8 751 604 8 648 360 - -
Eget kapital 540 001 506 990 233 530 - -
Långfristiga skulder 1 409 028 698 000 944 000 - -
Kortfristiga skulder 5 834 812 7 546 614 7 470 830 - -
Soliditet (%) 6,9 % 5,8 % 2,7 % 9,9 % 19,1 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 9,2 mkr (2021) till 25,7 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 33 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 6,9 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, personaluthyrning (SNI 78201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+41,0 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
6,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,32
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
477 tkr
54 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför FC Crew AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-21

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-07 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Jönköping

Andra registrerade bolag med säte i Jönköping.

Alla företag i Jönköping →