Aktivt företag
Feili Invest AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva import, export och försäljning av nya och begagnade motorcyklar, bilar och vattenfordon samt att bedriva fordonsverkstad och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 april 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 19142 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Feili Invest ABReg 2024-02-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,7 mkr
▼ 82,2 %Årets resultat
-53 tkr
▼ 115,8 %Tillgångar
699 tkr
▼ 29,7 %Eget kapital
310 tkr
▼ 14,7 %Soliditet
44,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
94 tkr
▼ 71,9 %Totala skulder
389 tkr
▼ 38,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 4 678 283 | 26 322 576 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 347 350 | 500 544 | 0 |
| Personalkostnader | 759 889 | 1 329 356 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −49 058 | 427 847 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | −53 433 | 434 586 | 0 |
| Resultat före skatt | −53 433 | 434 586 | 0 |
| Årets resultat | −53 433 | 337 252 | 0 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 145 781 | 418 215 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 553 463 | 576 779 | 26 198 |
| Kassa & bank | 93 970 | 334 357 | 0 |
| Summa tillgångar | 699 244 | 994 994 | 26 198 |
| Eget kapital | 310 017 | 363 450 | 26 198 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 389 227 | 631 544 | 0 |
| Soliditet (%) | 44,3 % | 36,5 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 82,2 % jämfört med 2024, till 4,7 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 53 tkr, en nettomarginal på −1,1 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 44,3 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 57 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−82,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
−17,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB