Aktivt företag
Fermano Invest AB
Översikt
Bolagets verksamhet skall bestå av att äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 februari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 14763 UTTRAN
- Registrerat namn
- Fermano Invest ABReg 2016-04-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
120 tkr
▼ 45,4 %Årets resultat
-64 tkr
▼ 448,6 %Tillgångar
1,3 mkr
▼ 7,0 %Eget kapital
977 tkr
▼ 6,1 %Soliditet
77,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
38 tkr
▼ 71,9 %Totala skulder
293 tkr
▼ 11,2 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 119 995 | 219 943 | 1 381 575 | 935 661 | 929 542 |
| Övriga externa kostnader | 98 272 | 88 519 | 80 533 | - | - |
| Personalkostnader | 69 443 | 163 093 | 601 090 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −53 296 | −51 190 | 692 059 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −63 520 | −92 826 | 703 162 | 319 115 | −54 593 |
| Resultat före skatt | −63 520 | −10 826 | 703 162 | - | - |
| Årets resultat | −63 520 | −11 579 | 556 054 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 338 591 | 1 439 223 | 1 718 745 | - | - |
| Kassa & bank | 38 291 | 136 399 | 389 259 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 338 591 | 1 439 223 | 1 718 745 | - | - |
| Eget kapital | 977 492 | 1 041 012 | 1 202 591 | - | - |
| Långfristiga skulder | 44 882 | 44 882 | 44 882 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 248 217 | 285 329 | 321 272 | - | - |
| Soliditet (%) | 77,1 % | 76,1 % | 76,9 % | 73,5 % | 68,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,4 mkr (2024) till 120 tkr (2026).
- Årets resultat blev en förlust på 64 tkr, en nettomarginal på −52,9 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 77,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 8 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−44,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−52,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−45,4 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−40,1 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
−6,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
120 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-05-31)
Registrerad: 2026-09-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-10-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-08-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2023-09-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2022-11-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-05-31)
Registrerad: 2021-12-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB