Aktivt företag
Fermat Förvaltning AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Bolaget ska bedriva verksamhet genom att äga och förvalta immateriella rättigheter och att bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 juli 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Södra Brobänken 41A
- Postnummer & ort
- 11149 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Fermat Förvaltning ABReg 2022-08-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
96,1 mkr
▲ 38,8 %Årets resultat
72,9 mkr
▲ 33,7 %Tillgångar
163,6 mkr
▲ 133,6 %Eget kapital
127,5 mkr
▲ 133,6 %Soliditet
78,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Totala skulder
36,0 mkr
▲ 133,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 96 080 114 | 69 241 724 |
| Övriga externa kostnader | 4 525 435 | 105 995 |
| Personalkostnader | 551 050 | 551 050 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 91 164 897 | 68 584 679 |
| Resultat e. fin. poster | 91 807 240 | 68 731 235 |
| Resultat före skatt | 91 807 240 | 68 731 235 |
| Årets resultat | 72 940 220 | 54 573 562 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 163 552 766 | 70 005 428 |
| Kassa & bank | - | - |
| Summa tillgångar | 163 552 766 | 70 005 428 |
| Eget kapital | 127 538 782 | 54 598 562 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 36 013 984 | 15 406 866 |
| Soliditet (%) | 78,0 % | 78,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 72,9 mkr, en nettomarginal på 75,9 %.
- Soliditeten var 78,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
94,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
75,9 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
57,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
96,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB