Aktivt företag
Fertilitetplus AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Bolaget ska verka inom området hälsovård och rådgivning och bedriva handel med värdepapper.
- Registrerat
- 16 november 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86940 Sjuksköterske- och barnmorskeverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Narvavägen 7
- Postnummer & ort
- 11460 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Fertilitetplus ABReg 2018-11-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,8 mkr
▲ 17,7 %Årets resultat
193 tkr
▲ 191,2 %Tillgångar
933 tkr
▲ 1,9 %Eget kapital
639 tkr
▲ 17,0 %Soliditet
68,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
284 tkr
▼ 9,8 %Totala skulder
294 tkr
▼ 20,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 830 521 | 3 255 286 | 3 021 992 | 2 443 835 | 2 177 327 |
| Övriga externa kostnader | 2 080 077 | 1 921 677 | 1 597 439 | 1 153 112 | 993 560 |
| Personalkostnader | 1 211 469 | 1 039 884 | 751 011 | 533 230 | 457 324 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 255 934 | 132 895 | 523 502 | 607 380 | 532 923 |
| Resultat e. fin. poster | 248 878 | 118 538 | 521 790 | 606 918 | 532 906 |
| Resultat före skatt | 248 878 | −211 462 | 521 790 | 606 918 | 532 906 |
| Årets resultat | 192 756 | −211 462 | 402 331 | 477 258 | 414 502 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 54 298 | 72 397 | 0 | 16 000 | 24 000 |
| Omsättningstillgångar | 878 323 | 843 237 | 1 179 223 | 826 995 | 650 624 |
| Kassa & bank | 283 807 | 314 627 | 743 783 | 695 660 | 270 512 |
| Summa tillgångar | 932 621 | 915 634 | 1 179 223 | 842 995 | 674 624 |
| Eget kapital | 639 064 | 546 308 | 807 771 | 593 440 | 466 182 |
| Långfristiga skulder | 72 732 | 145 455 | 200 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 220 825 | 223 871 | 171 452 | 249 555 | 208 442 |
| Soliditet (%) | 68,5 % | 59,7 % | 68,5 % | 70,4 % | 69,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 2,2 mkr (2020) till 3,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 193 tkr, en nettomarginal på 5,0 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 68,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, sjuksköterske- och barnmorskeverksamhet (SNI 86940). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+15,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
30,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB