FGL Hälsa AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultarbete inom sjukvård, personaluthyrning och rekrytering inom sjukvården. Aktiebolaget ska även tillhandahålla medicinsk fotvård, försäljning av hud- fotvårds- och skönhetsprodukter, samt konsumtionsvaror som strumpor, inlägg, fotbeklädnad, nagelvårdsprodukter. Medicinsk laserbehandling. Massage, vaxning. Driva uthyrning och försäljning av fastigheter, samt äga och förvalta värdepapper, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 november 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Bransch (SNI)
- SNI 47751 Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 19163 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- FGL Hälsa ABReg 2017-11-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 809 805 | 981 457 | 986 327 | 783 000 | 634 000 |
| Övriga externa kostnader | 88 371 | 98 233 | 92 515 | - | - |
| Personalkostnader | 600 468 | 608 010 | 610 253 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 117 215 | 268 754 | 245 531 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 117 658 | 270 506 | 246 502 | 101 000 | 154 000 |
| Resultat före skatt | 117 658 | 260 506 | 186 502 | - | - |
| Årets resultat | 92 702 | 205 027 | 147 264 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 562 306 | 878 174 | 694 060 | - | - |
| Kassa & bank | 403 783 | 730 536 | 495 788 | - | - |
| Summa tillgångar | 562 306 | 878 174 | 694 060 | - | - |
| Eget kapital | 257 712 | 315 009 | 229 983 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 121 594 | 380 165 | 291 077 | - | - |
| Soliditet (%) | 72,0 % | 52,0 % | 53,0 % | 53,0 % | 54,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 986 tkr (2023) till 810 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 93 tkr, en nettomarginal på 11,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 72,0 % vid årets slut, upp från 53,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 62 % av bolagen med samma huvudbransch, primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB