Aktivt företag
Finnstigens Frakt AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget ska bedriva transport-, frakt- schakt- och snöröj- ningsverksamhet, uthyrning av fordon och redskap samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Strömsbrovägen 17
- Postnummer & ort
- 80309 GÄVLE
- Registrerat namn
- Finnstigens Frakt ABReg 2014-02-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
484 tkr
Årets resultat
377 tkr
▲ 3993,8 %Tillgångar
536 tkr
▲ 642,1 %Eget kapital
426 tkr
▲ 777,1 %Soliditet
79,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
535 tkr
▲ 677,7 %Totala skulder
110 tkr
▲ 365,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 484 342 | 0 | 24 949 | 42 818 | 74 090 |
| Övriga externa kostnader | 12 790 | 9 785 | 28 990 | 27 996 | 90 716 |
| Personalkostnader | - | - | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 471 552 | −9 785 | −16 377 | −29 686 | 140 299 |
| Resultat e. fin. poster | 471 578 | −9 685 | −16 234 | −29 689 | 140 299 |
| Resultat före skatt | 471 578 | −9 685 | −2 834 | −89 | 97 299 |
| Årets resultat | 377 113 | −9 685 | −2 834 | −89 | 97 238 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 0 | 152 336 | 180 464 |
| Omsättningstillgångar | 535 559 | 72 165 | 356 963 | 359 846 | 365 338 |
| Kassa & bank | 534 758 | 68 763 | 344 798 | 348 294 | 357 752 |
| Summa tillgångar | 535 559 | 72 165 | 356 963 | 512 182 | 545 802 |
| Eget kapital | 425 642 | 48 529 | 58 214 | 61 048 | 129 137 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 109 917 | 23 636 | 298 749 | 437 734 | 373 665 |
| Soliditet (%) | 79,5 % | 67,2 % | 16,3 % | 14,0 % | 29,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 377 tkr, en nettomarginal på 77,9 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 79,5 % vid årets slut, upp från 14,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 16 % av bolagen med samma huvudbransch, vägtransport, godstrafik (SNI 49410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
97,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
77,9 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
88,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 143FEM spår service ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB
- 2M Konsult ABAB