Aktivt företag
Firma J Galyas AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget skall bedriva bildproduktion av TV program, och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 december 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 60200 Planering och sändning av tv-program samt distribution av video
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mariehällsvägen 6
- Postnummer & ort
- 16865 BROMMA
- Registrerat namn
- Firma J Galyas ABReg 2016-01-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
491 tkr
▲ 24554950,0 %Årets resultat
66 tkr
▲ 313033,3 %Tillgångar
204 tkr
▲ 72,3 %Eget kapital
145 tkr
▲ 83,0 %Soliditet
84,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
126 tkr
▲ 13,2 %Totala skulder
27 tkr
▲ 276,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 491 097 | −2 | 23 999 | 553 623 | 471 642 |
| Övriga externa kostnader | 77 906 | 15 509 | 42 204 | 128 059 | 156 325 |
| Personalkostnader | 310 111 | 0 | 86 704 | 112 610 | 503 356 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 83 752 | −15 511 | −72 180 | 310 351 | −28 191 |
| Resultat e. fin. poster | 82 967 | −14 518 | −72 161 | 310 331 | −28 476 |
| Resultat före skatt | 82 967 | 482 | 3 839 | 233 331 | −2 476 |
| Årets resultat | 65 758 | 21 | 2 840 | 185 133 | −2 520 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 38 656 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 165 403 | 118 446 | 525 002 | 823 316 | 589 762 |
| Kassa & bank | 125 523 | 110 901 | 464 818 | 619 031 | 467 152 |
| Summa tillgångar | 204 059 | 118 446 | 525 002 | 823 316 | 589 762 |
| Eget kapital | 145 014 | 79 255 | 429 235 | 613 395 | 428 261 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 27 045 | 7 191 | 48 767 | 86 921 | 115 501 |
| Soliditet (%) | 84,0 % | 88,0 % | 89,0 % | 86,0 % | 79,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 66 tkr, en nettomarginal på 13,4 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 84,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, planering och sändning av tv-program samt distribution av video (SNI 60200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,4 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
+1,0 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
45,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
491 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bromma
Andra registrerade bolag med säte i Bromma.
- 110'ans Djurbutik ABAB
- 12ans & Ubonér ABAB
- 1M Etablering ABAB
- 1SQ Development ABAB
- 2 Mether Consulting ABAB
- 2 steg från paradise ABAB
- 2015 NannyCare ABAB
- 28 Consulting ABAB