Aktivt företag
Fixano Bygg & Renovering AB
Översikt
Bolaget ska bedriva byggrenoveringar, byggsnickeri, kakelläggning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 maj 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 19252 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Fixano Bygg & Renovering ABReg 2021-05-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,1 mkr
▼ 24,4 %Årets resultat
-67 tkr
▲ 48,3 %Tillgångar
513 tkr
▼ 14,3 %Eget kapital
18 tkr
▼ 79,1 %Soliditet
3,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
581 kr
▼ 84,8 %Totala skulder
495 tkr
▼ 3,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 136 333 | 4 146 700 | 3 574 836 | 3 942 849 | 4 189 398 |
| Övriga externa kostnader | 413 019 | 801 445 | 496 113 | - | - |
| Personalkostnader | 525 072 | 115 674 | 1 047 991 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −67 585 | −129 855 | −216 814 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −66 656 | −128 970 | −215 499 | 701 459 | 701 459 |
| Resultat före skatt | −66 656 | −128 970 | −40 499 | - | - |
| Årets resultat | −66 656 | −128 970 | −40 499 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 228 883 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 512 729 | 597 975 | 411 982 | - | - |
| Kassa & bank | 581 | 3 825 | 20 898 | - | - |
| Summa tillgångar | 512 729 | 597 975 | 640 865 | - | - |
| Eget kapital | 17 645 | 84 301 | 213 271 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 495 084 | 513 674 | 427 594 | - | - |
| Soliditet (%) | 3,4 % | 14,1 % | 33,3 % | 54,7 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 24,4 % jämfört med 2024, till 3,1 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 67 tkr, en nettomarginal på −2,1 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 3,4 % vid årets slut, ned från 54,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−24,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−6,3 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
1,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-07-31)
Registrerad: 2026-01-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-07-31)
Registrerad: 2025-02-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-07-31)
Registrerad: 2023-12-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-07-31)
Registrerad: 2022-10-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB