Aktivt företag
Fizzy Five AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT-branschen samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 januari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62900 Annan it- och dataverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Björnkärrsvägen 66
- Postnummer & ort
- 18742 TÄBY
- Registrerat namn
- Fizzy Five ABReg 2016-02-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
992 tkr
▲ 6,0 %Årets resultat
169 tkr
▲ 116,4 %Tillgångar
651 tkr
▲ 14,7 %Eget kapital
548 tkr
▲ 20,6 %Soliditet
84,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
543 tkr
▲ 29,8 %Totala skulder
103 tkr
▼ 8,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 991 962 | 936 017 | 1 058 103 | 1 369 160 | 1 369 942 |
| Övriga externa kostnader | 37 035 | 94 352 | 52 588 | 35 665 | 28 570 |
| Personalkostnader | 732 479 | 733 080 | 737 800 | 745 516 | 645 367 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 212 181 | 97 385 | 256 515 | 587 046 | 696 005 |
| Resultat e. fin. poster | 212 403 | 97 957 | 255 773 | 602 064 | 694 511 |
| Resultat före skatt | 212 403 | 97 957 | 255 773 | 602 064 | 694 511 |
| Årets resultat | 168 571 | 77 897 | 202 988 | 478 038 | 545 874 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 10 267 | 21 467 | 32 667 | - |
| Omsättningstillgångar | 651 454 | 557 619 | 572 034 | 1 017 336 | 901 324 |
| Kassa & bank | 542 682 | 418 001 | 372 684 | 645 279 | 874 775 |
| Summa tillgångar | 651 454 | 567 886 | 593 501 | 1 050 003 | 901 324 |
| Eget kapital | 548 408 | 454 837 | 376 940 | 643 952 | 650 914 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 103 046 | 113 049 | 216 561 | 406 051 | 250 410 |
| Soliditet (%) | 84,2 % | 80,1 % | 64,0 % | 61,0 % | 72,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 6,0 % jämfört med 2023, till 992 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 169 tkr, en nettomarginal på 17,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 84,2 % vid årets slut, upp från 61,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, annan it- och dataverksamhet (SNI 62900). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−7,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
30,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,32
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
992 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB