Aktivt företag
Fjällfysiken AB
Översikt
Handel med värdepapper. Träning,jakt/fiske och friluftsverksamhet samt uthyrning av personal, maskiner och boende och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 januari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Bransch (SNI)
- SNI 64993 Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 01700 Jakt och stödverksamhet i anslutning härtill
- Bransch (SNI)
- SNI 77390 Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- ottsjö jackstigen 7
- Postnummer & ort
- 83796 UNDERSÅKER
- Registrerat namn
- Fjällfysiken ABReg 2017-02-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▼ 64,1 %Årets resultat
4,4 mkr
▲ 19481,9 %Tillgångar
7,7 mkr
▲ 242,5 %Eget kapital
4,5 mkr
▲ 4717,4 %Soliditet
58,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
336 tkr
▲ 3785,7 %Totala skulder
3,2 mkr
▲ 49,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 279 738 | 3 565 620 | 2 480 179 | 2 224 351 | 1 536 862 |
| Övriga externa kostnader | 606 597 | 1 375 944 | 890 586 | - | - |
| Personalkostnader | 66 119 | 691 890 | 511 804 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −538 984 | 112 710 | 57 352 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 4 361 870 | 22 275 | −31 651 | 37 672 | 16 577 |
| Resultat före skatt | 4 361 870 | 22 275 | −31 651 | - | - |
| Årets resultat | 4 361 870 | 22 275 | −31 651 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 676 044 | 2 008 380 | 2 011 334 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 975 541 | 225 950 | 628 776 | - | - |
| Kassa & bank | 335 996 | 8 647 | 237 858 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 651 585 | 2 234 330 | 2 640 110 | - | - |
| Eget kapital | 4 454 333 | 92 463 | 70 188 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 264 297 | 1 660 174 | 1 690 256 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 932 955 | 481 693 | 879 666 | - | - |
| Soliditet (%) | 58,2 % | 4,0 % | 3,0 % | 4,0 % | 5,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 64,1 % jämfört med 2024, till 1,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 4,4 mkr, en nettomarginal på 340,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 58,2 % vid årets slut, upp från 4,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, personaluthyrning (SNI 78201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−42,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
340,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−64,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
97,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,05
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-01-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Undersåker
Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.
- 2:1 ARK ABAB
- 4legs4life ABAB
- 84codes ABAB
- 84root ABAB
- 9-Line ABAB
- AB 76 KVADRAT PlusAB
- ÅBB uthyrning ABAB
- Ackehed Bygg och Entreprenad ABAB