Aktivt företag
Fjällhöga AB
Översikt
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 november 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 83143 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- Fjällhöga ABReg 2016-04-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
525 tkr
Årets resultat
715 tkr
▼ 44,1 %Tillgångar
6,4 mkr
▼ 6,9 %Eget kapital
4,9 mkr
▲ 2,4 %Soliditet
76,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
192 tkr
▲ 48,2 %Totala skulder
1,5 mkr
▼ 27,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 524 999 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 86 726 | 133 993 | - | - | 58 949 |
| Personalkostnader | 685 529 | 13 125 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −247 256 | −147 118 | - | - | −58 949 |
| Resultat e. fin. poster | 714 641 | 1 201 765 | 960 000 | 1 007 000 | 696 503 |
| Resultat före skatt | 714 641 | 1 278 463 | - | - | 696 503 |
| Årets resultat | 714 641 | 1 278 463 | - | - | 696 503 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 650 098 | 4 867 001 | - | - | 4 390 001 |
| Omsättningstillgångar | 744 413 | 2 002 740 | - | - | 3 409 291 |
| Kassa & bank | 191 663 | 129 298 | - | - | 3 408 207 |
| Summa tillgångar | 6 394 511 | 6 869 741 | - | - | 7 799 292 |
| Eget kapital | 4 857 583 | 4 742 942 | - | - | 2 497 616 |
| Långfristiga skulder | 1 342 078 | 2 002 816 | - | - | 1 545 887 |
| Kortfristiga skulder | 194 850 | 123 983 | - | - | 3 182 789 |
| Soliditet (%) | 76,0 % | 69,0 % | 71,9 % | 77,5 % | 37,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 715 tkr, en nettomarginal på 136,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−47,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
136,1 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
14,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2Thaidal ABAB