Aktivt företag
Fjälltassen AB
Översikt
Bolaget skall utföra veterinärtjänster, konsultverksamhet inom djurvård och hälsa samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 75000 Veterinärverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vallmovägen 18
- C/o
- C/o Glenn Lindblom
- Postnummer & ort
- 31133 FALKENBERG
- Registrerat namn
- Fjälltassen ABReg 2025-04-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
264 tkr
Årets resultat
170 tkr
▲ 4510,0 %Tillgångar
770 tkr
▲ 1720,2 %Eget kapital
664 tkr
▲ 1802,2 %Soliditet
86,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
770 tkr
▲ 1720,3 %Totala skulder
105 tkr
▲ 1331,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 264 251 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 21 851 | 3 844 | 3 523 | 853 | 3 164 |
| Personalkostnader | 11 740 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 209 803 | −3 844 | −3 523 | −853 | −3 164 |
| Resultat e. fin. poster | 209 743 | −3 844 | −3 523 | −853 | −3 166 |
| Resultat före skatt | 209 743 | −3 844 | −3 523 | −853 | −3 166 |
| Årets resultat | 169 522 | −3 844 | −3 523 | −853 | −3 166 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 769 624 | 42 283 | 42 283 | 50 004 | 50 004 |
| Kassa & bank | 769 624 | 42 279 | 42 279 | 50 000 | 50 000 |
| Summa tillgångar | 769 624 | 42 283 | 42 283 | 50 004 | 50 004 |
| Eget kapital | 664 158 | 34 916 | 38 760 | 42 283 | 43 136 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 3 523 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 105 466 | 7 367 | 0 | 7 721 | 6 868 |
| Soliditet (%) | 86,0 % | 83,0 % | 92,0 % | 85,0 % | 86,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 170 tkr, en nettomarginal på 64,2 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 86,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 13 % av bolagen med samma huvudbransch, veterinärverksamhet (SNI 75000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
79,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
64,2 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
25,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falkenberg
Andra registrerade bolag med säte i Falkenberg.
- 2-JO ABAB
- 24-7-52 Worldwide ABAB
- 247 Event ABAB
- 2B Bil Falkenberg ABAB
- 2Entertain ABAB
- 2Entertain Sverige ABAB
- 3-C Production ABAB
- 38:ans Sport Förvaltning ABAB