Aktivt företag
FJB Måleri AB
Översikt
Bolaget ska bedriva måleriverksamhet samt enklare byggnadsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 november 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 14143 HUDDINGE
- Registrerat namn
- FJB Måleri ABReg 2016-12-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
12,7 mkr
▲ 143,9 %Årets resultat
83 tkr
▼ 61,5 %Tillgångar
2,5 mkr
▲ 49,8 %Eget kapital
482 tkr
▲ 20,8 %Soliditet
22,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
460 tkr
▼ 22,1 %Totala skulder
1,9 mkr
▲ 52,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 670 249 | 5 194 140 | 1 427 693 | 1 539 412 | 2 513 126 |
| Övriga externa kostnader | 2 075 629 | 827 612 | 312 048 | - | - |
| Personalkostnader | 4 361 851 | 1 374 005 | 309 659 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 214 101 | 291 352 | 140 325 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 211 629 | 290 228 | 139 405 | −257 239 | 253 276 |
| Resultat före skatt | 132 053 | 290 228 | 139 405 | - | - |
| Årets resultat | 82 875 | 215 131 | 134 107 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 49 880 | 63 176 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 424 380 | 1 589 011 | 412 409 | - | - |
| Kassa & bank | 459 853 | 590 081 | 38 189 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 474 260 | 1 652 187 | 412 409 | - | - |
| Eget kapital | 481 893 | 399 018 | 183 887 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 21 403 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 912 791 | 1 231 766 | 228 522 | - | - |
| Soliditet (%) | 22,0 % | 24,2 % | 44,6 % | 34,0 % | 50,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,4 mkr (2023) till 12,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 83 tkr, en nettomarginal på 0,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 22,0 % vid årets slut, ned från 34,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+143,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+49,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
17,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-06-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB
- 11 meter ABAB