I likvidation

Fjellproduktion AB

AB Org.nr 5569780207
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva datakonsulttjänster, byggtjänster, traktortjänster såsom markplanering, lastning och lossning och snöröjning, handel med värdepapper och kapitalförvaltning samt annan därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
21 juli 2014
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 62100 Dataprogrammering
Bransch (SNI)
SNI 43120 Mark- och grundarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Box 127
C/o
c/o Heinestams Bolagstjänst AB
Postnummer & ort
90104 UMEÅ
Registrerat namn
Fjellproduktion ABReg 2014-08-22

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Pågående processLikvidation, inledd 2026-08-26

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
47 tkr
▼ 75,2 %
Årets resultat
-166 tkr
▼ 2874,3 %
Tillgångar
105 tkr
▼ 67,1 %
Eget kapital
55 tkr
▼ 75,0 %
Kassa & bank
104 tkr
▲ 518,2 %
Totala skulder
50 tkr
▼ 49,6 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 47 035 189 976 287 352 389 859 854 000
Övriga externa kostnader 91 464 85 774 72 992 120 544 -
Personalkostnader 6 078 14 216 52 378 63 200 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −165 603 7 271 22 083 48 571 -
Resultat e. fin. poster −165 656 7 468 22 270 48 612 176 000
Resultat före skatt −165 656 7 468 22 270 48 612 -
Årets resultat −165 656 5 971 17 796 38 607 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 170 438 178 219 147 546 -
Omsättningstillgångar 105 328 149 837 113 033 223 649 -
Kassa & bank 103 831 16 795 35 731 56 275 -
Summa tillgångar 105 328 320 275 291 252 371 195 -
Eget kapital 55 216 220 872 214 901 197 106 -
Långfristiga skulder 0 45 726 6 387 109 495 -
Kortfristiga skulder 50 112 53 677 69 964 64 594 -
Soliditet (%) - 69,0 % 73,8 % 53,1 % 80,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 854 tkr (2022) till 47 tkr (2026).
  • Årets resultat blev en förlust på 166 tkr. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 11 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−75,2 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−51,6 % per år
2022 till 2026
Balanslikviditet
2,10
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Fjellproduktion AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-08-31)
Registrerad: 2026-09-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-01-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-11-09 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Umeå

Andra registrerade bolag med säte i Umeå.

Alla företag i Umeå →