Aktivt företag
Fjössystem Öst Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Bolaget ska bedriva import och distribution av maskiner och reservdelar inom jordbrukssektorn, Utföra tjänster inom jordbrukssektorn samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46610 Partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stationsvägen 47
- Postnummer & ort
- 57392 TRANÅS
- Registrerat namn
- Fjössystem Öst Sverige ABReg 2021-02-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,7 mkr
▲ 255,5 %Årets resultat
25 tkr
▲ 16615,2 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 958,4 %Eget kapital
40 tkr
▲ 175,2 %Soliditet
3,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
41 tkr
▲ 119,3 %Totala skulder
1,1 mkr
▲ 1075,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 746 479 | 1 053 993 | 958 993 | 1 095 098 | 1 095 000 |
| Övriga externa kostnader | 381 912 | 125 365 | 121 104 | 388 605 | - |
| Personalkostnader | 3 306 632 | 925 162 | 831 062 | 713 132 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 30 673 | 132 | 395 | −7 279 | - |
| Resultat e. fin. poster | 32 050 | 151 | 413 | −11 157 | 0 |
| Resultat före skatt | 32 050 | 151 | 413 | −11 157 | - |
| Årets resultat | 25 240 | 151 | 413 | −11 157 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 46 625 | 58 529 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 130 089 | 52 645 | 426 760 | 305 574 | - |
| Kassa & bank | 41 128 | 18 758 | 186 157 | 144 201 | - |
| Summa tillgångar | 1 176 714 | 111 174 | 426 760 | 305 574 | - |
| Eget kapital | 39 648 | 14 407 | 14 256 | 13 843 | - |
| Långfristiga skulder | 86 137 | −212 713 | 222 500 | 0 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 050 929 | 309 480 | 190 004 | 291 731 | - |
| Soliditet (%) | 3,0 % | 13,0 % | 3,3 % | 4,5 % | 4,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 959 tkr (2022) till 3,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 25 tkr, en nettomarginal på 0,7 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 3,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning (SNI 46610). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+255,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+50,7 % per år
2021 till 2024
Balanslikviditet
1,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
937 tkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Tranås
Andra registrerade bolag med säte i Tranås.
- 4XL Fastigheter ABAB
- A Holgersson ABAB
- A Johansson Holding ABAB
- A-Bygg i Tranås ABAB
- A3 HUS ABAB
- A4-gruppen ABAB
- AA TRANÅS ABAB
- AB Aronssons BlomsterhandelAB