Aktivt företag
Flameboy AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Bolagets verksamhet skall bestå i skapande-, design och form- givning av kommunikation, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 maj 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 63920 Övrig informationsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Agardhsgatan 27 A
- Postnummer & ort
- 26933 BÅSTAD
- Registrerat namn
- Flameboy ABReg 2020-05-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,4 mkr
▲ 594,2 %Årets resultat
220 tkr
▲ 8308,8 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 83,5 %Eget kapital
650 tkr
▲ 51,2 %Soliditet
71,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
155 tkr
▲ 5,5 %Totala skulder
302 tkr
▲ 310,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 366 749 | 196 870 | 1 007 049 | 802 782 | 957 000 |
| Övriga externa kostnader | 163 363 | 148 928 | 182 138 | 244 096 | - |
| Personalkostnader | 817 841 | 86 307 | 621 203 | 512 313 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 387 161 | −41 615 | 200 178 | 50 157 | - |
| Resultat e. fin. poster | 383 347 | −39 751 | 166 753 | 48 685 | 618 000 |
| Resultat före skatt | 286 347 | 4 249 | 126 753 | 48 685 | - |
| Årets resultat | 220 143 | 2 618 | 100 357 | 38 196 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 890 720 | 289 720 | 414 720 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 308 910 | 364 206 | 359 461 | 791 042 | - |
| Kassa & bank | 154 533 | 146 471 | 174 158 | 495 417 | - |
| Summa tillgångar | 1 199 630 | 653 926 | 774 181 | 791 042 | - |
| Eget kapital | 650 491 | 430 348 | 427 730 | 427 372 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 302 139 | 73 578 | 152 451 | 209 670 | - |
| Soliditet (%) | 71,0 % | 90,0 % | 75,0 % | 69,0 % | 67,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 594,2 % jämfört med 2023, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 220 tkr, en nettomarginal på 16,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 71,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig informationsverksamhet (SNI 63920). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
28,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+594,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+19,4 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
33,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,02
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Båstad
Andra registrerade bolag med säte i Båstad.
- 1653 Holding ABAB
- 221024 Holding ABAB
- 2M2 Group ABAB
- 2M2 Horses i Båstad ABAB
- 2x Loop Consulting ABAB
- 3D Gruppen ABAB
- 3D Hyrliftar ABAB
- 3D Truck i Sverige ABAB