Aktivt företag
FLV Förvaltning AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta värdepapper och övrig lös och fast egendom samt utföra övriga koncerngemensamma tjänster inom administration samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 april 1972
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Chaufförvägen 7
- Postnummer & ort
- 83148 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- FLV Förvaltning ABReg 2005-05-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
1,5 mkr
▼ 32,0 %Tillgångar
3,9 mkr
▼ 0,3 %Eget kapital
3,9 mkr
▼ 0,2 %Soliditet
100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
44 tkr
▼ 18,7 %Totala skulder
0 kr
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 11 394 | 10 950 | 11 100 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −11 394 | −10 950 | −11 100 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 490 764 | 2 191 437 | 989 681 | 983 000 | 1 134 000 |
| Resultat före skatt | 1 490 764 | 2 191 437 | 989 681 | - | - |
| Årets resultat | 1 490 764 | 2 191 437 | 989 681 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 900 000 | 3 900 000 | 3 900 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 44 432 | 54 662 | 63 225 | - | - |
| Kassa & bank | 44 356 | 54 586 | 63 149 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 944 432 | 3 954 662 | 3 963 225 | - | - |
| Eget kapital | 3 944 432 | 3 953 668 | 3 262 231 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 994 | 700 994 | - | - |
| Kortfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Soliditet (%) | 100,0 % | 100,0 % | 82,3 % | 82,4 % | 66,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en vinst på 1,5 mkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 100,0 % vid årets slut, upp från 82,4 % (2022).
Avkastning på eget kapital
37,8 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-01-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2Thaidal ABAB