Aktivt företag
FM Industri AB
Översikt
Bolaget skall bedriva svets & montagearbeten samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25530 Metallegoarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 60361 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- FM Industri ABReg 2021-09-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,1 mkr
▼ 43,1 %Årets resultat
361 tkr
▼ 75,5 %Tillgångar
3,1 mkr
▼ 16,3 %Eget kapital
2,7 mkr
▼ 0,2 %Soliditet
85,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
2,2 mkr
▲ 8,6 %Totala skulder
465 tkr
▼ 56,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 054 412 | 5 365 722 | 3 402 343 | 3 242 000 |
| Övriga externa kostnader | 192 165 | 219 740 | 151 515 | - |
| Personalkostnader | 2 379 215 | 3 241 665 | 2 104 897 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 466 640 | 1 870 309 | 1 125 953 | - |
| Resultat e. fin. poster | 458 035 | 1 861 708 | 1 125 892 | 1 181 000 |
| Resultat före skatt | 458 035 | 1 861 708 | 1 125 892 | - |
| Årets resultat | 361 007 | 1 475 358 | 893 069 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 179 424 | 31 250 | 46 250 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 937 225 | 3 690 761 | 2 680 858 | - |
| Kassa & bank | 2 243 227 | 2 066 134 | 1 611 263 | - |
| Summa tillgångar | 3 116 649 | 3 722 011 | 2 727 108 | - |
| Eget kapital | 2 651 229 | 2 655 221 | 1 854 863 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 465 420 | 1 066 790 | 872 245 | - |
| Soliditet (%) | 85,1 % | 71,3 % | 68,0 % | 63,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 43,1 % jämfört med 2024, till 3,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 361 tkr, en nettomarginal på 11,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 85,1 % vid årets slut, upp från 63,8 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, metallegoarbeten (SNI 25530). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−43,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−5,3 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
13,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,31
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
764 tkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-01-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- (a) Little Mandarin HandelsbolagHB
- 011 Allservice ABAB
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 2 B Curious ABAB