Aktivt företag

FMA-läromedel Aktiebolag

AB Org.nr 5563435709
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva författarskap, produktion och marknadsföring av läromedel för undervisning i olika skolformer ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
13 januari 1989
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Tomatgatan 39
Postnummer & ort
75449 UPPSALA
Registrerat namn
FMA-läromedel AktiebolagReg 1989-01-13

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
275 tkr
▲ 3,5 %
Årets resultat
117 tkr
▼ 41,9 %
Tillgångar
4,6 mkr
▲ 4,6 %
Eget kapital
2,6 mkr
▲ 4,6 %
Soliditet
57,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
550 tkr
▲ 59,1 %
Totala skulder
2,0 mkr
▲ 4,6 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 275 261 265 915 205 884 202 470 212 165
Övriga externa kostnader 46 101 67 640 59 117 - -
Personalkostnader 0 3 042 4 056 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 229 160 208 233 142 711 - -
Resultat e. fin. poster 147 113 227 146 60 752 85 835 149 519
Resultat före skatt 147 113 227 146 60 752 - -
Årets resultat 116 720 200 881 48 143 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 4 060 000 4 060 000 4 060 000 - -
Omsättningstillgångar 555 269 351 390 380 585 - -
Kassa & bank 549 670 345 494 361 863 - -
Summa tillgångar 4 615 269 4 411 390 4 440 585 - -
Eget kapital 2 638 689 2 521 969 2 321 087 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 1 976 580 1 889 421 2 119 498 - -
Soliditet (%) 57,0 % 57,0 % 52,0 % 57,0 % 56,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 202 tkr (2022) till 275 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 117 tkr, en nettomarginal på 42,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 57,0 % vid årets slut.
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,28).
  • Omsättningen var högre än hos 39 % av bolagen med samma huvudbransch, litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
83,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
42,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
4,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför FMA-läromedel Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-26 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-24 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Uppsala

Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.

Alla företag i Uppsala →