Aktivt företag
Folkare Begravningsbyrå AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Bolaget ska driva begravningsbyrå och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 september 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96300 Begravningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Poppelvägen 5B
- Postnummer & ort
- 77441 AVESTA
- Registrerat namn
- Folkare Begravningsbyrå ABReg 2018-01-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,6 mkr
▲ 32,0 %Årets resultat
2,0 mkr
▲ 67,0 %Tillgångar
7,4 mkr
▲ 32,7 %Eget kapital
6,3 mkr
▲ 28,0 %Soliditet
85,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
1,9 mkr
▼ 44,8 %Totala skulder
1,1 mkr
▲ 72,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 612 520 | 7 281 235 | 7 123 553 | 8 055 000 | 7 073 000 |
| Övriga externa kostnader | 912 294 | 863 405 | 942 027 | - | - |
| Personalkostnader | 2 620 843 | 2 288 766 | 2 224 469 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 474 130 | 1 416 219 | 1 148 498 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 513 553 | 1 504 669 | 1 216 326 | 1 815 000 | 1 754 000 |
| Resultat före skatt | 2 513 553 | 1 504 669 | 1 216 327 | - | - |
| Årets resultat | 1 994 203 | 1 194 374 | 965 099 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 724 321 | 583 882 | 643 443 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 681 175 | 4 996 115 | 4 723 893 | - | - |
| Kassa & bank | 1 934 575 | 3 507 365 | 3 661 971 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 405 496 | 5 579 997 | 5 367 336 | - | - |
| Eget kapital | 6 252 772 | 4 883 569 | 4 564 195 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 084 565 | 628 269 | 734 982 | - | - |
| Soliditet (%) | 85,2 % | 88,5 % | 86,0 % | 81,7 % | 78,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 7,1 mkr (2023) till 9,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2,0 mkr, en nettomarginal på 20,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 85,2 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, begravningsverksamhet (SNI 96300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
25,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+32,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
31,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,4 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Avesta
Andra registrerade bolag med säte i Avesta.
- A-Park i Avesta AktiebolagAB
- A. Hägg Invest ABAB
- AB Avesta Text & DekorAB
- AB Avesta Text & Dekor HoldingAB
- AB Fordonsbemanning i SverigeAB
- AB KvistenAB
- AB Primarent i dalarnaAB
- AB Stall Doble DAB