Aktivt företag
Folkhälsobyrån sociala insatser i Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva stödboende, skyddat boende, sociala insatser samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 88992 Öppna sociala insatser för vuxna med missbruksproblem
- Bransch (SNI)
- SNI 77390 Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lundagatan 1
- C/o
- Folkhälsobyrån
- Postnummer & ort
- 72217 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Folkhälsobyrån sociala insatser i Sverige ABReg 2023-06-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▼ 38,2 %Årets resultat
-2 tkr
▼ 101,1 %Tillgångar
330 tkr
▼ 3,7 %Eget kapital
216 tkr
▼ 0,9 %Soliditet
77,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
111 tkr
Totala skulder
64 tkr
▲ 162,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 356 724 | 2 196 661 | - | - |
| Övriga externa kostnader | 939 922 | 1 170 318 | 149 | - |
| Personalkostnader | 250 888 | 288 470 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 567 | 471 791 | −149 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 1 390 | 471 146 | −149 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 390 | 261 146 | −149 | 0 |
| Årets resultat | −2 173 | 197 909 | −149 | 0 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 329 755 | 342 385 | 24 851 | - |
| Kassa & bank | 110 633 | 0 | 24 851 | - |
| Summa tillgångar | 329 755 | 342 385 | 24 851 | - |
| Eget kapital | 216 092 | 218 116 | 24 851 | - |
| Långfristiga skulder | −46 255 | −46 110 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 109 918 | 70 379 | - | - |
| Soliditet (%) | 77,6 % | 86,9 % | 100,0 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 38,2 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 2 tkr, en nettomarginal på −0,2 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 77,6 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 59 % av bolagen med samma huvudbransch, öppna sociala insatser för vuxna med missbruksproblem (SNI 88992). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−38,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
−1,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Folkhälsobyrån sociala insatser i Sverige AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB