Aktivt företag
Folmer Hansen Teaterförlag AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Bolaget skall bedriva inköp, försäljning och förmedling av dramatiska och musikaliska verk och dessas översättningar samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 januari 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58190 Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
- Bransch (SNI)
- SNI 58110 Utgivning av böcker
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Toivovägen 55
- Postnummer & ort
- 13432 GUSTAVSBERG
- Registrerat namn
- Folmer Hansen Teaterförlag ABReg 1997-03-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,5 mkr
▲ 36,8 %Årets resultat
380 tkr
▼ 24,8 %Tillgångar
2,9 mkr
▲ 45,5 %Eget kapital
846 tkr
▼ 12,4 %Soliditet
31,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
2,9 mkr
▲ 45,5 %Totala skulder
2,0 mkr
▲ 120,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 540 418 | 1 125 646 | 454 085 | 315 183 |
| Övriga externa kostnader | 276 333 | 208 566 | - | - |
| Personalkostnader | 45 425 | 26 925 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 420 732 | 579 316 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 420 770 | 579 526 | 22 856 | −62 339 |
| Resultat före skatt | 480 770 | 638 426 | - | - |
| Årets resultat | 380 292 | 505 468 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 921 785 | 2 007 914 | - | - |
| Kassa & bank | 2 919 276 | 2 005 863 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 921 785 | 2 007 914 | - | - |
| Eget kapital | 846 109 | 965 817 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 004 676 | 911 097 | - | - |
| Soliditet (%) | 31,0 % | 53,0 % | 48,0 % | 38,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 315 tkr (2021) till 1,5 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 380 tkr, en nettomarginal på 24,7 %.
- Soliditeten var 31,0 % vid årets slut, ned från 38,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara (SNI 58190). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
27,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+36,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+69,7 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
44,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
770 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-17
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gustavsberg
Andra registrerade bolag med säte i Gustavsberg.
- 1234 Entertainment ABAB
- 165 Invest ABAB
- 1Marketing ABAB
- 2JLPS Holding ABAB
- 2MABYGG AKTIEBOLAGAB
- 2See ABAB
- 3x Bygg & Konstruktion AktiebolagAB
- 52 Networks ABAB