Aktivt företag
Fönsterbolaget i Mälardalen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Att erbjuda en nyckelfärdig lösning gällande dörr och fönsterbyten mot konsument. Ta ansvar för måttagning, planering, samordning samt installation till ett mycket konkurrenskraftigt pris.
- Registrerat
- 22 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vitmossevägen 10
- C/o
- c/o David Schäfer
- Postnummer & ort
- 90360 UMEÅ
- Registrerat namn
- Fönsterbolaget i Mälardalen ABReg 2013-10-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
205 tkr
▼ 50,7 %Årets resultat
-844 kr
▲ 96,9 %Tillgångar
90 tkr
▼ 40,9 %Eget kapital
67 tkr
▼ 1,2 %Soliditet
74,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
86 tkr
▼ 27,2 %Totala skulder
23 tkr
▼ 72,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 205 068 | 416 031 | 509 282 | 372 336 | 263 514 |
| Övriga externa kostnader | 38 513 | 71 799 | 101 971 | 133 161 | 72 078 |
| Personalkostnader | 8 748 | 22 124 | 27 915 | 18 471 | 18 124 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 262 | −26 580 | 182 532 | 141 467 | 29 822 |
| Resultat e. fin. poster | −844 | −27 099 | 181 795 | 140 868 | 29 821 |
| Resultat före skatt | −844 | −27 099 | 181 795 | 140 868 | 29 821 |
| Årets resultat | −844 | −27 099 | 143 873 | 107 509 | 22 988 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 89 814 | 152 082 | 306 564 | 181 862 | 139 553 |
| Kassa & bank | 85 722 | 117 680 | 281 440 | 131 301 | 112 094 |
| Summa tillgångar | 89 814 | 152 082 | 306 564 | 181 862 | 139 553 |
| Eget kapital | 66 764 | 67 608 | 194 707 | 160 834 | 133 325 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 23 050 | 84 474 | 111 857 | 21 028 | 6 228 |
| Soliditet (%) | 74,0 % | 44,0 % | 64,0 % | 88,0 % | 96,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 509 tkr (2022) till 205 tkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 844 kr, en nettomarginal på −0,4 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 74,0 % vid årets slut, ned från 88,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 11 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−50,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−6,1 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
3,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
205 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-05-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 1LS4L ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 21 Fractal ABAB
- 2125 Medical ABAB