Aktivt företag
Force Aerospace Testing AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall utföra teknisk provning och kontroll och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 april 1983
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71200 Teknisk provning och analys
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fältmätargatan 15
- Postnummer & ort
- 72135 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Force Aerospace Testing ABReg 2021-09-22
- Registrerat namn
- FORCEReg 2001-12-17
- Registrerat namn
- Force TechnologyReg 2001-12-17
- Registrerat namn
- Force SwedenReg 2001-12-17
- Registrerat namn
- Sveriges Tekniska Kontrollinstitut Inter TestReg 2001-12-17
- Registrerat namn
- STK Inter TestReg 2001-12-17
- Registrerat namn
- Inter TestReg 2001-12-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
17,2 mkr
▼ 0,3 %Årets resultat
-4,6 mkr
▼ 107,6 %Tillgångar
4,4 mkr
▼ 84,0 %Eget kapital
626 tkr
▼ 96,6 %Anställda
9
Medelantal
Totala skulder
3,7 mkr
▼ 59,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 17 206 342 | 17 254 640 |
| Övriga externa kostnader | 6 479 310 | 7 536 130 |
| Personalkostnader | 14 826 964 | 15 368 448 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | −4 409 301 | −7 326 122 |
| Resultat e. fin. poster | −4 343 789 | −7 286 933 |
| Resultat före skatt | −4 343 789 | −2 112 933 |
| Årets resultat | −4 647 954 | −2 238 669 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 395 510 | 626 453 |
| Omsättningstillgångar | 3 973 454 | 26 682 192 |
| Kassa & bank | - | - |
| Summa tillgångar | 4 368 964 | 27 308 645 |
| Eget kapital | 625 572 | 18 136 763 |
| Långfristiga skulder | 1 505 000 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 238 392 | 9 171 882 |
| Soliditet (%) | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2023, 17,2 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 4,6 mkr, en nettomarginal på −27,0 %.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk provning och analys (SNI 71200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−25,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−27,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,3 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
−743,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB