Aktivt företag
Föreningsekonomi i Borås Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall bedriva lotteriverksamhet, verkställa varuinköp för sådan verksamhet samt vara serviceorgan för föreningar och organisationer samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 september 1970
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 92000 Spel- och vadhållningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kasernvägen 6
- Postnummer & ort
- 50431 BORÅS
- Registrerat namn
- Föreningsekonomi i Borås AktiebolagReg 1977-10-11
- Registrerat namn
- B-L i BoråsReg 1996-05-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
621 tkr
▼ 4,2 %Årets resultat
9 tkr
▼ 72,7 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 0,0 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 0,7 %Soliditet
79,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▲ 0,2 %Totala skulder
328 tkr
▼ 1,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 621 267 | 648 328 | 541 000 | 339 141 | 329 567 |
| Övriga externa kostnader | 123 879 | 128 653 | - | 116 758 | 108 920 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | - | 0 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −27 339 | −6 669 | - | −5 667 | −11 265 |
| Resultat e. fin. poster | 7 139 | 19 439 | 19 000 | −1 277 | −11 331 |
| Resultat före skatt | 11 139 | 40 439 | - | −1 277 | −331 |
| Årets resultat | 8 552 | 31 279 | - | −1 277 | −1 422 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 597 503 | 1 597 801 | - | 1 543 317 | 1 611 594 |
| Kassa & bank | 1 364 996 | 1 361 770 | - | 1 302 474 | 1 232 844 |
| Summa tillgångar | 1 597 503 | 1 597 801 | - | 1 543 317 | 1 611 594 |
| Eget kapital | 1 228 329 | 1 219 777 | - | 1 164 317 | 1 165 595 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 328 174 | 333 024 | - | 303 000 | 369 999 |
| Soliditet (%) | 79,0 % | 79,0 % | 79,0 % | 79,0 % | 76,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 4,2 % jämfört med 2023, till 621 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 9 tkr, en nettomarginal på 1,4 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 79,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, spel- och vadhållningsverksamhet (SNI 92000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−4,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+17,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
0,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Föreningsekonomi i Borås Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Borås
Andra registrerade bolag med säte i Borås.
- 033 Tech Group ABAB
- 100 % Rosa ABAB
- 101 Rvk Holding ABAB
- 11 Station Road Holding ABAB
- 11SALES ABAB
- 1585 Konsult ABAB
- 1999 Associates ABAB
- 3 Pro Invest ABAB