Aktivt företag
Förfinafasader i Stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Bolaget skall bygga och renovera hus och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43310 Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Torögatan 53
- C/o
- c/o Antonina Lindgren
- Postnummer & ort
- 12265 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Förfinafasader i Stockholm ABReg 2021-10-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,9 mkr
▼ 11,4 %Årets resultat
-72 tkr
▲ 54,1 %Tillgångar
769 tkr
▼ 12,6 %Eget kapital
408 tkr
▼ 14,9 %Soliditet
53,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
116 tkr
▼ 37,6 %Totala skulder
361 tkr
▼ 9,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 903 622 | 4 407 212 | 5 392 081 | 905 159 |
| Övriga externa kostnader | 487 726 | 685 499 | 316 165 | 55 935 |
| Personalkostnader | 3 477 555 | 3 874 785 | 4 549 682 | 590 258 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −67 945 | −155 018 | 510 480 | 258 966 |
| Resultat e. fin. poster | −71 590 | −155 982 | 510 659 | 258 628 |
| Resultat före skatt | −71 590 | −155 982 | 510 659 | 258 628 |
| Årets resultat | −71 590 | −155 982 | 405 532 | 204 551 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 768 953 | 879 486 | 883 313 | 763 146 |
| Kassa & bank | 116 142 | 186 009 | - | - |
| Summa tillgångar | 768 953 | 879 486 | 883 313 | 763 146 |
| Eget kapital | 407 511 | 479 101 | 635 083 | 229 551 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 361 442 | 400 385 | 248 230 | 533 595 |
| Soliditet (%) | 53,0 % | 54,0 % | 72,0 % | 30,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 5,4 mkr (2023) till 3,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 72 tkr, en nettomarginal på −1,8 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 53,0 % vid årets slut, upp från 30,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 62 % av bolagen med samma huvudbransch, puts-, fasad- och stuckatörsarbeten (SNI 43310). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−11,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−14,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
−17,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,13
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
781 tkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-10-14
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB
- 3 Drops... ABAB
- 33b Macadamio ABAB