Aktivt företag
Försäkringspartner Öst AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Bolaget skall bedriva förmedling och konsultation av försäkringar (franchise) och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 juli 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 66290 Övrig stödverksamhet avseende försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Torggatan 9
- Postnummer & ort
- 72215 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Försäkringspartner Öst ABReg 2016-08-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
14,2 mkr
▲ 14,8 %Årets resultat
1,6 mkr
▲ 89,8 %Tillgångar
4,5 mkr
▲ 34,5 %Eget kapital
2,3 mkr
▲ 67,1 %Soliditet
51,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
13
Medelantal
Kassa & bank
2,7 mkr
▲ 69,8 %Totala skulder
2,2 mkr
▲ 11,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 150 178 | 12 328 751 | 13 233 355 | 16 024 000 | 15 862 526 |
| Övriga externa kostnader | 1 669 135 | 1 879 311 | 1 627 947 | - | 1 581 983 |
| Personalkostnader | 10 333 809 | 9 343 334 | 10 589 478 | - | 12 043 489 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 075 352 | 1 071 412 | 1 426 567 | - | 2 530 784 |
| Resultat e. fin. poster | 2 073 615 | 1 094 066 | 1 427 316 | 2 072 000 | 2 530 784 |
| Resultat före skatt | 2 073 615 | 1 094 066 | 1 427 316 | - | 2 530 784 |
| Årets resultat | 1 623 124 | 855 109 | 1 115 175 | - | 1 983 937 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 160 924 | 212 905 | 354 650 | - | 305 271 |
| Omsättningstillgångar | 4 349 480 | 3 139 912 | 3 513 627 | - | 4 456 811 |
| Kassa & bank | 2 694 893 | 1 587 517 | 2 142 758 | - | 3 107 190 |
| Summa tillgångar | 4 510 404 | 3 352 817 | 3 868 277 | - | 4 762 082 |
| Eget kapital | 2 298 139 | 1 375 015 | 1 519 907 | - | 2 279 929 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 212 265 | 1 977 802 | 2 348 370 | - | 2 482 153 |
| Soliditet (%) | 51,0 % | 41,0 % | 39,0 % | 42,0 % | 48,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 14,8 % jämfört med 2024, till 14,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,6 mkr, en nettomarginal på 11,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 51,0 % vid årets slut, upp från 42,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig stödverksamhet avseende försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (SNI 66290). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−2,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
70,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
13 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB