Aktivt företag
Fourleg AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Sälja kunskap till framstående ID tjänster, bedriva investeringar i startup bolag
- Registrerat
- 30 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64991 Investmentverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 66190 Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gustav Adolfs Torg 51
- C/o
- c/o Peter Alexanderson
- Postnummer & ort
- 21139 MALMÖ
- Registrerat namn
- Fourleg ABReg 2022-05-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
330 tkr
▼ 92,0 %Årets resultat
137 tkr
▼ 88,5 %Tillgångar
4,6 mkr
▼ 14,5 %Eget kapital
1,9 mkr
▲ 7,8 %Soliditet
54,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2 tkr
▼ 79,8 %Totala skulder
1,9 mkr
▼ 32,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 329 998 | 4 147 499 | 1 649 999 | 1 649 999 |
| Övriga externa kostnader | 101 453 | 808 465 | 166 310 | 166 310 |
| Personalkostnader | 28 139 | 1 319 415 | 559 831 | 559 831 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 200 406 | 2 019 619 | 923 858 | 923 858 |
| Resultat e. fin. poster | 189 134 | 2 014 288 | 919 194 | 919 194 |
| Resultat före skatt | 189 134 | 1 503 288 | 689 194 | 689 194 |
| Årets resultat | 136 918 | 1 186 714 | 541 666 | 541 666 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 565 678 | 5 339 497 | 1 232 710 | 1 232 710 |
| Kassa & bank | 1 508 | 7 464 | 5 499 | 5 499 |
| Summa tillgångar | 4 565 678 | 5 339 497 | 1 232 710 | 1 232 710 |
| Eget kapital | 1 890 298 | 1 753 380 | 566 666 | 566 666 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 934 380 | 2 845 117 | 436 044 | 436 044 |
| Soliditet (%) | 54,3 % | 43,9 % | 60,8 % | 60,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 92,0 % jämfört med 2024, till 330 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 137 tkr, en nettomarginal på 41,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 54,3 % vid årets slut, ned från 60,8 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, investmentverksamhet (SNI 64991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
60,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
41,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−92,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−55,3 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
330 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB