Aktivt företag
Frank Agency AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva medierådgivning, medieförmedling och konsultverksamhet inom marknadsföring och handel, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 mars 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gävlegatan 16, Convendum
- C/o
- c/o Thomas Behring
- Postnummer & ort
- 11330 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Frank Agency ABReg 2017-03-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
41,5 mkr
▼ 10,4 %Årets resultat
190 tkr
▼ 89,7 %Tillgångar
7,7 mkr
▼ 43,2 %Eget kapital
916 tkr
▼ 66,4 %Soliditet
11,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
836 tkr
▼ 74,7 %Totala skulder
6,8 mkr
▼ 37,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 41 509 257 | 46 324 880 | 86 713 149 | 53 768 694 | 40 075 128 |
| Övriga externa kostnader | 2 022 948 | 3 379 200 | 3 479 972 | 2 280 958 | 1 268 745 |
| Personalkostnader | 5 207 755 | 4 968 035 | 4 291 251 | 3 217 136 | 3 373 658 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 292 108 | 1 136 189 | 4 836 501 | 2 280 017 | 688 850 |
| Resultat e. fin. poster | 275 003 | 1 133 497 | 4 758 787 | 2 274 439 | 685 026 |
| Resultat före skatt | 275 003 | 2 373 497 | 3 518 787 | 2 274 439 | 685 026 |
| Årets resultat | 190 020 | 1 842 701 | 2 746 501 | 1 784 745 | 525 560 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 77 305 | 112 263 | 155 220 | 89 902 | 79 146 |
| Omsättningstillgångar | 7 596 748 | 13 394 041 | 10 260 529 | 12 862 554 | 5 201 391 |
| Kassa & bank | 835 614 | 3 305 723 | 4 280 344 | 5 316 482 | 1 945 552 |
| Summa tillgångar | 7 674 053 | 13 506 304 | 10 415 749 | 12 952 456 | 5 280 537 |
| Eget kapital | 916 459 | 2 726 439 | 3 383 739 | 2 237 237 | 852 492 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 757 594 | 10 779 865 | 5 792 010 | 10 715 219 | 4 428 045 |
| Soliditet (%) | 11,9 % | 20,2 % | 42,3 % | 17,0 % | 16,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 86,7 mkr (2022) till 41,5 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 190 tkr, en nettomarginal på 0,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 11,9 % vid årets slut, ned från 17,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−10,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+0,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
20,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,6 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-10-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB