Aktivt företag

Franka Drinks AB

AB Org.nr 5592905425
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-17

Företaget bedriver framtagning och försäljning av alkoholfria drycker.

Registrerat
15 december 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 47250 Detaljhandel med drycker
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
S:t Knuts väg 4B
C/o
Per Wredenmark Godée
Postnummer & ort
21157 MALMÖ
Registrerat namn
Franka Drinks ABReg 2020-12-15

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
627 tkr
▲ 25,2 %
Årets resultat
-48 tkr
▲ 6,9 %
Tillgångar
596 tkr
▼ 7,4 %
Eget kapital
31 tkr
▲ 0,3 %
Soliditet
5,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
122 tkr
▲ 12,1 %
Totala skulder
565 tkr
▼ 7,8 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 627 434 501 295 406 046 174 672 −1
Övriga externa kostnader 155 169 311 960 130 861 75 386 25 439
Personalkostnader 0 0 0 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −47 668 −51 753 −56 934 15 107 −27 893
Resultat e. fin. poster −47 910 −51 445 −56 259 15 107 −27 893
Resultat före skatt −47 910 −51 445 −56 259 15 107 −27 893
Årets resultat −47 910 −51 445 −56 259 15 107 −27 893
Balansräkning
Anläggningstillgångar 119 322 160 233 201 144 - -
Omsättningstillgångar 476 704 483 508 572 849 268 395 223 834
Kassa & bank 121 597 108 519 327 070 72 420 30 916
Summa tillgångar 596 026 643 741 773 993 268 395 223 834
Eget kapital 30 601 30 510 30 956 42 214 27 107
Långfristiga skulder 555 647 605 643 731 643 225 528 200 528
Kortfristiga skulder 9 778 7 587 11 394 652 −3 801
Soliditet (%) 5,1 % 4,7 % 4,0 % 15,7 % 12,1 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 175 tkr (2022) till 627 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 48 tkr, en nettomarginal på −7,6 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 5,1 % vid årets slut, ned från 15,7 % (2022).
Rörelsemarginal
−7,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−7,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+53,1 % per år
2022 till 2025

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Franka Drinks AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-21

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-03 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-24 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-20 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-29 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Malmö

Andra registrerade bolag med säte i Malmö.

Alla företag i Malmö →