Aktivt företag

Franzen Kemtvätt & skrädderi AB

AB Org.nr 5591446207
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-08

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva kemtvätt och skrädderi samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
10 januari 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 96102 Konsumenttvätt
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Franzengatan 42
Postnummer & ort
11216 STOCKHOLM
Registrerat namn
Franzen Kemtvätt & skrädderi ABReg 2018-01-10

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,6 mkr
▼ 0,2 %
Årets resultat
111 tkr
▼ 18,1 %
Tillgångar
1,1 mkr
▲ 1,3 %
Eget kapital
806 tkr
▼ 9,9 %
Soliditet
76,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
710 tkr
▼ 1,2 %
Totala skulder
252 tkr
▲ 68,2 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 646 008 1 648 514 1 773 469 1 513 525 1 686 823
Övriga externa kostnader 555 716 538 815 673 978 787 009 768 510
Personalkostnader 844 864 842 336 836 249 606 084 918 770
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 132 829 162 655 128 132 53 146 300 617
Resultat e. fin. poster 142 379 171 694 128 364 52 502 298 324
Resultat före skatt 142 379 171 694 128 364 52 502 298 324
Årets resultat 110 989 135 478 99 879 39 724 232 218
Balansräkning
Anläggningstillgångar 3 000 3 000 21 000 39 000 57 000
Omsättningstillgångar 1 055 432 1 042 116 1 531 916 1 467 311 1 350 913
Kassa & bank 710 175 718 988 1 277 285 1 335 846 1 343 461
Summa tillgångar 1 058 432 1 045 116 1 552 916 1 506 311 1 407 913
Eget kapital 806 125 895 135 1 009 657 909 778 870 055
Långfristiga skulder −66 626 −66 626 −66 626 −33 196 -
Kortfristiga skulder 318 933 216 607 609 885 629 729 537 858
Soliditet (%) 76,2 % 85,6 % 65,0 % 60,0 % 62,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,8 mkr (2022) till 1,6 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 111 tkr, en nettomarginal på 6,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 76,2 % vid årets slut, upp från 60,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, konsumenttvätt (SNI 96102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−0,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
13,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,31
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
823 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Franzen Kemtvätt & skrädderi AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-16

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-28 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-27 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →