Aktivt företag
Fraxal Studios AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Utveckling och design av digital underhållning.
- Registrerat
- 19 november 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 26400 Tillverkning av hemelektronik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Arkenvägen 37
- Postnummer & ort
- 18746 TÄBY
- Registrerat namn
- Fraxal Studios ABReg 2018-11-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,0 mkr
▼ 34,2 %Årets resultat
388 tkr
▼ 16,4 %Tillgångar
3,2 mkr
▲ 7,0 %Eget kapital
3,1 mkr
▲ 6,2 %Soliditet
99,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
565 tkr
▼ 5,9 %Totala skulder
44 tkr
▲ 123,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 007 616 | 1 530 710 | 1 993 698 | 3 444 501 | 1 602 191 |
| Övriga externa kostnader | 280 320 | 845 412 | 1 389 141 | - | - |
| Personalkostnader | 237 164 | 90 193 | 3 120 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 488 877 | 595 105 | 601 438 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 491 043 | 588 366 | 599 458 | 1 810 079 | 949 024 |
| Resultat före skatt | 491 043 | 588 366 | 599 458 | - | - |
| Årets resultat | 388 305 | 464 746 | 475 564 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 021 341 | 2 000 000 | 2 000 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 150 653 | 963 560 | 844 389 | - | - |
| Kassa & bank | 565 220 | 600 763 | 814 974 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 171 994 | 2 963 560 | 2 844 389 | - | - |
| Eget kapital | 3 127 753 | 2 943 773 | 2 674 277 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 44 241 | 19 787 | 170 111 | - | - |
| Soliditet (%) | 99,0 % | 99,0 % | 94,0 % | 85,0 % | 67,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 3,4 mkr (2022) till 1,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 388 tkr, en nettomarginal på 38,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 99,0 % vid årets slut, upp från 85,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 53 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av hemelektronik (SNI 26400). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
48,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
38,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−34,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−10,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
12,4 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB