Aktivt företag
Frkn Falkman AB
Översikt
Fotografisk verksamhet och konsultation inom fotografering och bildredigering.
- Registrerat
- 29 november 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 18122 Tryckning av böcker och övriga trycksaker
- Bransch (SNI)
- SNI 85610 Förmedling avseende kurser och övrig undervisning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 44165 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Frkn Falkman ABReg 2017-11-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▲ 70,4 %Årets resultat
237 tkr
▲ 2836,7 %Tillgångar
729 tkr
▲ 160,2 %Eget kapital
411 tkr
▲ 136,0 %Soliditet
56,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
360 tkr
▲ 39,4 %Totala skulder
319 tkr
▲ 200,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 111 502 | 652 315 | 227 500 | 521 529 | 440 129 |
| Övriga externa kostnader | 190 481 | 101 823 | - | - | - |
| Personalkostnader | 543 381 | 502 656 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 299 502 | 9 862 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 299 581 | 10 369 | 3 531 | −13 341 | 51 475 |
| Resultat före skatt | 299 581 | 10 369 | - | - | - |
| Årets resultat | 236 583 | 8 056 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 729 091 | 280 165 | - | - | - |
| Kassa & bank | 360 125 | 258 287 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 729 091 | 280 165 | - | - | - |
| Eget kapital | 410 565 | 173 982 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 318 526 | 106 183 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 56,0 % | 62,0 % | 96,0 % | 70,0 % | 51,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 228 tkr (2023) till 1,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 237 tkr, en nettomarginal på 21,3 %.
- Soliditeten var 56,0 % vid årets slut, ned från 70,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 74 % av bolagen med samma huvudbransch, fotoverksamhet (SNI 74200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
26,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
21,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+70,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+26,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
57,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,29
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-06-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB