Aktivt företag
Fröier Måleri AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Bolagets verksamhet ska vara att utföra måleritjänster och annan härmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Styrmansvägen 11
- Postnummer & ort
- 89178 BONÄSSUND
- Registrerat namn
- Fröier Måleri ABReg 2021-10-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,0 mkr
▲ 115,3 %Årets resultat
26 tkr
▲ 189,0 %Tillgångar
611 tkr
▲ 174,0 %Eget kapital
59 tkr
▲ 77,8 %Soliditet
9,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
89 tkr
▲ 135,3 %Totala skulder
551 tkr
▲ 194,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 002 020 | 1 858 401 | 1 240 110 | 922 660 |
| Övriga externa kostnader | 595 552 | 329 424 | 205 843 | 151 848 |
| Personalkostnader | 2 206 156 | 996 995 | 588 835 | 468 303 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 41 013 | 20 848 | 5 173 | 2 892 |
| Resultat e. fin. poster | 32 410 | 12 745 | 1 580 | 983 |
| Resultat före skatt | 34 497 | 13 062 | 176 | −17 |
| Årets resultat | 26 014 | 9 002 | −425 | −159 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 8 244 | 15 940 | 23 636 | 31 332 |
| Omsättningstillgångar | 602 357 | 206 868 | 95 578 | 127 102 |
| Kassa & bank | 89 150 | 37 895 | - | - |
| Summa tillgångar | 610 601 | 222 808 | 119 214 | 158 434 |
| Eget kapital | 59 432 | 33 418 | 24 416 | 24 841 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 27 293 | 35 197 |
| Kortfristiga skulder | 551 169 | 187 303 | 65 101 | 97 396 |
| Soliditet (%) | 9,7 % | 15,7 % | 22,1 % | 16,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,2 mkr (2023) till 4,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 26 tkr, en nettomarginal på 0,7 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 9,7 % vid årets slut, ned från 16,2 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+115,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+79,6 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
1,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bonässund
Andra registrerade bolag med säte i Bonässund.
- 89178 ABAB
- Ådahl Trading AktiebolagAB
- Aktiebolaget iqoAB
- ALESE ABAB
- Angsta Skog & Grusprodukter ABAB
- Annica Jonsson Invest ABAB
- ANO Consult AktiebolagAB
- Björkplantagen 2 ABAB