Aktivt företag
Fubuki AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Bolaget ska bedriva handel med textil, skor och konfektion och idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 november 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47711 Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vikingagatan 20
- Postnummer & ort
- 11342 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Fubuki ABReg 2019-07-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
37,6 mkr
▲ 79,5 %Årets resultat
5,4 mkr
▲ 61,8 %Tillgångar
20,4 mkr
▲ 91,5 %Eget kapital
13,8 mkr
▲ 64,9 %Soliditet
76,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
8,6 mkr
▲ 13,8 %Totala skulder
4,4 mkr
▲ 89,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 37 580 710 | 20 934 007 | 9 572 100 | 2 028 901 |
| Övriga externa kostnader | 9 037 753 | 5 621 878 | - | - |
| Personalkostnader | 2 113 075 | 1 501 861 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 9 588 752 | 4 405 758 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 9 105 244 | 4 205 445 | 100 134 | 17 107 |
| Resultat före skatt | 6 825 244 | 4 205 445 | - | - |
| Årets resultat | 5 411 248 | 3 345 385 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 862 740 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 19 556 562 | 10 661 775 | - | - |
| Kassa & bank | 8 563 071 | 7 524 018 | - | - |
| Summa tillgångar | 20 419 302 | 10 661 775 | - | - |
| Eget kapital | 13 750 845 | 8 339 598 | - | - |
| Långfristiga skulder | 5 000 | 90 009 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 383 457 | 2 232 168 | - | - |
| Soliditet (%) | 76,2 % | 78,2 % | 79,2 % | 93,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 2,0 mkr (2021) till 37,6 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 5,4 mkr, en nettomarginal på 14,4 %.
- Soliditeten var 76,2 % vid årets slut, ned från 93,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder (SNI 47711). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
25,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+79,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+164,6 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
39,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
18,8 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB