Aktivt företag
Fuengis Förvaltning AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 september 2013
- Registreringsland
- Sverige
- Gatuadress
- Box 1067
- C/o
- Bolagspartner avveckling
- Postnummer & ort
- 22104 LUND
- Registrerat namn
- Sista versen 91612 ABReg 2025-05-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
0 kr
Årets resultat
722 tkr
▼ 13,2 %Tillgångar
3,3 mkr
▲ 1,1 %Eget kapital
3,2 mkr
▲ 2,8 %Soliditet
99,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
51 tkr
▲ 248,0 %Totala skulder
12 tkr
▼ 81,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 28 357 | 18 067 | 9 371 | 9 327 | 16 827 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −28 357 | −18 067 | −9 371 | −9 327 | −16 827 |
| Resultat e. fin. poster | 722 224 | 832 256 | 640 653 | −9 327 | 830 181 |
| Resultat före skatt | 722 224 | 832 256 | 640 653 | −9 327 | 830 181 |
| Årets resultat | 722 224 | 832 256 | 640 653 | −9 327 | 830 181 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 200 000 | 3 200 000 | 3 200 000 | 3 200 000 | 3 000 000 |
| Omsättningstillgångar | 50 829 | 14 604 | 18 859 | 28 207 | 434 268 |
| Kassa & bank | 50 829 | 14 604 | 18 859 | 28 207 | 434 268 |
| Summa tillgångar | 3 250 829 | 3 214 604 | 3 218 859 | 3 228 207 | 3 434 268 |
| Eget kapital | 3 238 961 | 3 151 736 | 2 819 480 | 3 178 828 | 3 388 154 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 11 868 | 62 868 | 399 379 | 49 379 | 46 114 |
| Soliditet (%) | 99,6 % | 98,0 % | 88,0 % | 98,0 % | 99,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2024.
- Årets resultat blev en vinst på 722 tkr. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 99,6 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
Avkastning på eget kapital
22,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-02-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 0303 Consulting ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 102ans Gds ABAB
- 1337 Stockholm ABAB
- 1337Works ABAB