Aktivt företag
Fugu Powerboats AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Föremålet för bolagets verksamhet är att designa, tillverka och sälja motorbåtar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 oktober 1959
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 30120 Byggande av fritidsbåtar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Klövervallsvägen 6
- C/o
- Henrik Sedvallson
- Postnummer & ort
- 18752 TÄBY
- Registrerat namn
- Fugu Powerboats ABReg 2021-09-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,9 mkr
▲ 315,2 %Årets resultat
-2,2 mkr
▲ 62,4 %Tillgångar
6,5 mkr
▼ 28,5 %Eget kapital
5,5 mkr
▲ 3483,0 %Soliditet
84,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Totala skulder
1,0 mkr
▼ 88,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 866 856 | 1 172 233 | 4 586 673 | 5 609 421 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 449 609 | 3 306 776 | 1 308 913 | 119 443 | 22 278 |
| Personalkostnader | - | 0 | 45 815 | 168 500 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 334 306 | −5 878 087 | −4 630 267 | 344 083 | −22 278 |
| Resultat e. fin. poster | −2 208 513 | −5 876 135 | −4 630 586 | 343 816 | 561 638 |
| Resultat före skatt | −2 208 513 | −5 876 135 | −4 550 586 | 263 816 | 561 638 |
| Årets resultat | −2 208 513 | −5 876 135 | −4 550 586 | 208 961 | 441 400 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 832 398 | 4 110 658 | 4 268 965 | 2 879 545 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 3 680 364 | 4 997 284 | 7 534 111 | 14 288 580 | 1 584 624 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | 1 582 793 |
| Summa tillgångar | 6 512 762 | 9 107 942 | 11 803 076 | 17 168 125 | 1 584 626 |
| Eget kapital | 5 475 908 | 152 831 | 128 966 | 329 551 | 1 429 590 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 036 854 | 8 955 111 | 11 674 110 | 16 758 574 | 155 036 |
| Soliditet (%) | 84,0 % | 2,0 % | 1,0 % | 2,0 % | 90,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 315,2 % jämfört med 2023, till 4,9 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 2,2 mkr, en nettomarginal på −45,4 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 84,0 % vid årets slut, upp från 2,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av fritidsbåtar (SNI 30120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−45,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+315,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−4,6 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−40,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,55
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-08-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB