Registrerat, ej verksamt
Fungi Business AB
Översikt
Bolaget ska bedriva försäljning av kosttillskott inom e- handelsindustrin samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 januari 2025
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47271 Detaljhandel med hälsokost
- Bransch (SNI)
- SNI 58190 Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Lindevägen 7
- Postnummer & ort
- 12048 ENSKEDE GÅRD
- Registrerat namn
- Fungi Business ABReg 2025-01-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
669 tkr
Årets resultat
337 tkr
Tillgångar
532 tkr
Eget kapital
362 tkr
Soliditet
68,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
505 tkr
Totala skulder
170 tkr
| Nyckeltal | 2025 |
|---|---|
| Resultaträkning | |
| Nettoomsättning | 668 719 |
| Övriga externa kostnader | 239 879 |
| Personalkostnader | - |
| Avskrivningar | - |
| Rörelseresultat | 426 673 |
| Resultat e. fin. poster | 426 152 |
| Resultat före skatt | 426 152 |
| Årets resultat | 336 636 |
| Balansräkning | |
| Anläggningstillgångar | - |
| Omsättningstillgångar | 531 674 |
| Kassa & bank | 504 780 |
| Summa tillgångar | 531 674 |
| Eget kapital | 361 636 |
| Långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | 170 038 |
| Soliditet (%) | 68,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 337 tkr, en nettomarginal på 50,3 %.
- Soliditeten var 68,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med hälsokost (SNI 47271). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
63,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
50,3 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
93,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,13
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede Gård
Andra registrerade bolag med säte i Enskede Gård.
- 0X0A Holding ABAB
- 4 On The Floor ABAB
- A P Mill Consulting HandelsbolagHB
- Acro Media Group ABAB
- AH Webbmedia ABAB
- Ahlqvist Studio och Media ABAB
- Aktiebolaget FNITTER & CompanyAB
- Aktiro ABAB