Aktivt företag

FysioFokus Mellerud AB

AB Org.nr 5568697709
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-26

Bolaget ska bedriva sjukgymnastik och rehabiliteringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
1 november 2011
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
Bransch (SNI)
SNI 86221 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Lapperud 1
C/o
V.M.P.E. Schneider
Postnummer & ort
46495 DALSKOG
Registrerat namn
FysioFokus Mellerud ABReg 2012-01-13

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
321 tkr
▼ 61,4 %
Årets resultat
-126 tkr
▲ 63,6 %
Tillgångar
837 tkr
▼ 11,1 %
Eget kapital
812 tkr
▼ 13,4 %
Soliditet
96,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
36 tkr
▼ 18,3 %
Totala skulder
26 tkr
▲ 533,7 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 320 744 830 915 1 324 753 1 134 051 1 282 515
Övriga externa kostnader 240 767 538 080 441 204 440 433 448 982
Personalkostnader 157 260 758 107 835 886 807 314 791 894
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −126 137 −345 767 −46 323 −206 237 −22 472
Resultat e. fin. poster −125 801 −345 538 −46 573 −206 299 −22 472
Resultat före skatt −125 801 −345 538 −71 573 −280 798 25 727
Årets resultat −125 801 −345 538 −71 573 −280 798 14 899
Balansräkning
Anläggningstillgångar 491 580 196 367 194 322 285 752 377 182
Omsättningstillgångar 345 917 745 334 1 339 273 1 352 559 1 544 135
Kassa & bank 36 011 44 069 117 335 461 170 55 375
Summa tillgångar 837 497 941 701 1 533 595 1 638 311 1 921 317
Eget kapital 811 853 937 654 1 283 192 1 354 765 1 635 563
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 25 644 4 047 250 403 283 546 220 853
Soliditet (%) 96,9 % 99,6 % 83,7 % 82,7 % 87,8 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,3 mkr (2023) till 321 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 126 tkr, en nettomarginal på −39,2 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 96,9 % vid årets slut, upp från 82,7 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 13 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−39,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−39,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−61,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−29,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−15,5 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
321 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför FysioFokus Mellerud AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-01

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-12-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-12-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-11-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-11-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-11-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-04-30)
Registrerad: 2019-11-28 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Dalskog

Andra registrerade bolag med säte i Dalskog.

Alla företag i Dalskog →