Aktivt företag
Fysioterapi CLP AB
Översikt
Bolaget skall bedriva fysioterapiverksamhet, rehabverksamhet, friskvård och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 januari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Solskiftegatan 34
- Postnummer & ort
- 44253 YTTERBY
- Registrerat namn
- Fysioterapi CLP ABReg 2022-01-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
972 tkr
▲ 31,5 %Årets resultat
51 tkr
▲ 228,4 %Tillgångar
469 tkr
▲ 13,0 %Eget kapital
217 tkr
▲ 30,3 %Soliditet
46,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
223 tkr
▲ 29,0 %Totala skulder
252 tkr
▲ 1,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 971 674 | 738 979 | 1 105 121 | 874 094 |
| Övriga externa kostnader | 272 914 | 226 080 | 235 669 | - |
| Personalkostnader | 599 230 | 458 165 | 778 790 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 71 320 | 26 524 | 62 452 | - |
| Resultat e. fin. poster | 63 495 | 19 299 | 47 557 | 111 878 |
| Resultat före skatt | 63 495 | 19 299 | 47 557 | - |
| Årets resultat | 50 520 | 15 382 | 37 762 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 169 260 | 197 470 | 225 680 | - |
| Omsättningstillgångar | 299 758 | 217 643 | 328 974 | - |
| Kassa & bank | 223 073 | 172 898 | 216 195 | - |
| Summa tillgångar | 469 018 | 415 113 | 554 654 | - |
| Eget kapital | 217 497 | 166 977 | 151 595 | - |
| Långfristiga skulder | 174 200 | 224 200 | 290 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 77 321 | 23 936 | 113 059 | - |
| Soliditet (%) | 46,4 % | 40,2 % | 27,3 % | 22,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 31,5 % jämfört med 2024, till 972 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 51 tkr, en nettomarginal på 5,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 46,4 % vid årets slut, upp från 22,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 46 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+31,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
23,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ytterby
Andra registrerade bolag med säte i Ytterby.
- 2 M Ekonomi ABAB
- A-one arkitekt design ABAB
- A.G. Kakelspecialisten ABAB
- AA Kids ABAB
- AB PreinvestAB
- AB Stenberg LinnéAB
- Abdullah Pizza ABAB
- Ackeström Bygg ABAB