Aktivt företag
Ga-la-mair AB
Översikt
Bedriva restaurangrörelse, försäljning av mat, catering. Caférörelse sommartid. Som komplement personaluthyrning till olika branscher.
- Registrerat
- 12 maj 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 96232 JOKKMOKK
- Registrerat namn
- Ga-la-mair ABReg 2015-05-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,5 mkr
▲ 1,3 %Årets resultat
-29 tkr
▼ 4123,3 %Tillgångar
392 tkr
▲ 13,5 %Eget kapital
196 tkr
▼ 12,8 %Soliditet
49,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
318 tkr
▲ 19,5 %Totala skulder
197 tkr
▲ 91,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 491 130 | 2 459 465 | 2 433 937 | 2 316 247 | 1 786 317 |
| Övriga externa kostnader | 417 919 | 382 043 | 384 987 | - | - |
| Personalkostnader | 1 030 717 | 972 758 | 884 682 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −46 985 | −4 722 | 89 880 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −47 088 | −4 678 | 89 817 | 80 338 | −76 360 |
| Resultat före skatt | −28 634 | −678 | 67 363 | - | - |
| Årets resultat | −28 634 | −678 | 53 487 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 8 952 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 392 465 | 345 760 | 372 128 | - | - |
| Kassa & bank | 317 880 | 266 047 | 306 780 | - | - |
| Summa tillgångar | 392 465 | 345 760 | 381 080 | - | - |
| Eget kapital | 195 846 | 224 480 | 265 158 | - | - |
| Långfristiga skulder | 19 142 | 1 008 | 6 591 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 177 477 | 101 818 | 86 877 | - | - |
| Soliditet (%) | 49,9 % | 69,2 % | 74,3 % | 65,0 % | 52,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 1,8 mkr (2021) till 2,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 29 tkr, en nettomarginal på −1,1 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 49,9 % vid årets slut, ned från 65,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 39 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−14,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Jokkmokk
Andra registrerade bolag med säte i Jokkmokk.
- AB Jonas Persson Gräv & SchaktAB
- AB Rosengrens SchaktAB
- AC Holding Norr ABAB
- AC Kraftpartner ABAB
- Aira Dance Company ABAB
- Aira Fastigheter ABAB
- Aktiebolaget JokkmokkshusAB
- Ållojaur Property & Power ABAB