Gabelito Holding AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultativ verksamhet inom ekonomi och finans samt kapitalförvaltning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall också äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget också bedriva försäljning, import och export av högteknologisk maskinutrustning inom rengöring- och renhållningsbransch från EU och utanför EU-länder till hela Skandinavien och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 april 1983
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 82990 Diverse övrig stödverksamhet till företag
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lillerudsvägen 12 C
- Postnummer & ort
- 14132 HUDDINGE
- Registrerat namn
- Gabelito Holding ABReg 2007-03-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 866 963 | 793 860 | 535 453 | 995 514 | 777 431 |
| Övriga externa kostnader | 408 214 | 443 064 | 529 095 | - | - |
| Personalkostnader | 344 412 | 159 715 | 120 156 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 527 | 42 021 | −329 017 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −51 434 | 59 679 | −400 458 | 235 910 | 101 261 |
| Resultat före skatt | −51 434 | −80 321 | −180 458 | - | - |
| Årets resultat | −51 434 | −80 321 | −180 458 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 394 916 | 403 999 | 754 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 489 449 | 374 417 | 351 527 | - | - |
| Kassa & bank | 200 001 | 45 917 | 13 905 | - | - |
| Summa tillgångar | 884 365 | 778 416 | 1 105 527 | - | - |
| Eget kapital | 133 757 | 133 191 | 213 512 | - | - |
| Långfristiga skulder | 619 688 | 534 057 | 630 306 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 130 920 | 111 168 | 261 709 | - | - |
| Soliditet (%) | 15,1 % | 17,1 % | 19,3 % | 48,2 % | 23,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 535 tkr (2023) till 867 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 51 tkr, en nettomarginal på −5,9 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 15,1 % vid årets slut, ned från 48,2 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 49 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övrig stödverksamhet till företag (SNI 82990). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB
- 11 meter ABAB