Aktivt företag
Gabous Production AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Bolaget ska bedriva film-, reklam-, webb-, musik- och mediaproduktion, konsultverksamhet i anslutning därtill och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 januari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mäster Samuelsgatan 10
- Postnummer & ort
- 11144 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Gabous Production ABReg 2022-02-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,6 mkr
▲ 30,6 %Årets resultat
-104 tkr
▲ 41,3 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 3,6 %Eget kapital
186 tkr
▼ 36,0 %Soliditet
13,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
212 tkr
▼ 58,3 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 14,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 599 967 | 3 522 616 | 4 537 270 | 3 617 960 |
| Övriga externa kostnader | 1 222 912 | 987 996 | 1 003 840 | 521 273 |
| Personalkostnader | 638 403 | 793 754 | 413 314 | 306 725 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −105 713 | −178 162 | −285 157 | 867 469 |
| Resultat e. fin. poster | −104 226 | −177 635 | −275 982 | 867 734 |
| Resultat före skatt | −104 226 | −177 635 | −55 982 | 647 734 |
| Årets resultat | −104 226 | −177 635 | −65 834 | 508 340 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 229 019 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 124 195 | 1 305 686 | 2 330 617 | 1 781 792 |
| Kassa & bank | 211 858 | 508 643 | 1 129 168 | 1 306 993 |
| Summa tillgångar | 1 353 214 | 1 305 686 | 2 330 617 | 1 781 792 |
| Eget kapital | 185 645 | 289 871 | 467 506 | 533 340 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 167 569 | 1 015 815 | 1 863 111 | 1 028 452 |
| Soliditet (%) | 13,7 % | 22,2 % | 20,1 % | 39,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 30,6 % jämfört med 2024, till 4,6 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 104 tkr, en nettomarginal på −2,3 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 13,7 % vid årets slut, ned från 39,7 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,96).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, pr och kommunikation (SNI 73300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+30,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,3 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
−56,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-03
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB