Aktivt företag
Gale Force AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Föremålet för bolagets verksamhet är utveckla, sälja och utföra rådgivnings- och konsulttjänster till internationella sjöfarts näringen med inriktning mot effektiva, säkra och miljövänliga sjötransporter.
- Registrerat
- 25 maj 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74990 All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Slottsgatan 69
- Postnummer & ort
- 60222 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- Gale Force ABReg 2020-05-25
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
14.2 mkr
▼ 10.9%Årets resultat
-1.9 mkr
▼ 179.6%Tillgångar
7.4 mkr
▼ 1.0%Eget kapital
2.3 mkr
▼ 44.7%Soliditet
32.0%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
305 tkr
▼ 81.5%Totala skulder
5000.0 mdkr
▲ 155542371.8%| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 204 882 | 15 951 252 | 20 054 644 | 21 166 066 | 10 105 220 |
| Övriga externa kostnader | 6 137 806 | 9 436 878 | 7 117 447 | 8 413 720 | 6 255 987 |
| Personalkostnader | 6 676 842 | 6 042 252 | 5 467 255 | 5 202 684 | 1 593 834 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 669 444 | −2 870 445 | 5 522 679 | 6 532 364 | 1 314 206 |
| Resultat e. fin. poster | −1 886 785 | −2 913 041 | 5 451 106 | 6 132 861 | 986 394 |
| Resultat före skatt | −1 886 785 | −674 867 | 5 436 912 | 4 363 888 | 531 387 |
| Årets resultat | −1 886 785 | −674 867 | 4 301 708 | 3 458 652 | 414 751 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 424 639 | 2 666 428 | 4 255 760 | 4 788 328 | 6 189 790 |
| Omsättningstillgångar | 3 938 862 | 4 773 376 | 9 932 617 | 6 328 416 | 7 579 666 |
| Kassa & bank | 304 678 | 1 644 768 | 4 883 954 | 2 093 887 | 987 205 |
| Summa tillgångar | 7 363 501 | 7 439 804 | 14 188 377 | 11 116 744 | 13 769 456 |
| Eget kapital | 2 338 460 | 4 225 245 | 6 700 111 | 3 898 403 | 439 751 |
| Långfristiga skulder | 500 000 | 0 | - | 0 | 9 595 686 |
| Kortfristiga skulder | 4 525 041 | 3 214 559 | 5 250 092 | 4 994 361 | 3 279 012 |
| Soliditet (%) | 32.0% | 57.0% | 60.0% | 51.0% | 6.0% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-12-31
Registrerad: 2025-03-26
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-12-31
Registrerad: 2024-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-12-31
Registrerad: 2023-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2021-12-31
Registrerad: 2022-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2020-12-31
Registrerad: 2021-06-29
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Gale Force AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 1916 Invest ABAB
- 2 B Curious ABAB
- 2 Be 4 You i Norrköping ABAB