Aktivt företag
Galvanoverkens Förvaltning Aktiebolag
Översikt
Bolagets verksamhet skall utgöras av förvaltning och uthyrning av fastigheter och industriinventarier samt härmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 juli 1968
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77220 Uthyrning och leasing av andra hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gasverksgatan 23
- Postnummer & ort
- 26135 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- Galvanoverkens Förvaltning AktiebolagReg 2004-01-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
540 tkr
▲ 12,5 %Årets resultat
267 tkr
▲ 4061,7 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 16,5 %Eget kapital
910 tkr
▲ 41,5 %Soliditet
54,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
7 tkr
▼ 98,8 %Totala skulder
39 tkr
▼ 24,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 540 000 | 480 000 | 480 000 | 420 000 |
| Övriga externa kostnader | 67 047 | 510 022 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 334 728 | −176 322 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 336 815 | −153 906 | 293 000 | 182 000 |
| Resultat före skatt | 336 815 | 16 094 | - | - |
| Årets resultat | 266 848 | 6 412 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 763 981 | 888 575 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 32 332 | 653 196 | - | - |
| Kassa & bank | 6 993 | 579 246 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 796 313 | 1 541 771 | - | - |
| Eget kapital | 910 455 | 643 607 | - | - |
| Långfristiga skulder | −40 000 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 78 858 | 51 164 | - | - |
| Soliditet (%) | 54,2 % | 46,0 % | 50,0 % | 41,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 12,5 % jämfört med 2024, till 540 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 267 tkr, en nettomarginal på 49,4 %.
- Soliditeten var 54,2 % vid årets slut, upp från 41,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,41).
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av andra hushållsartiklar och varor för personligt bruk (SNI 77220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
62,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
49,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
29,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Galvanoverkens Förvaltning Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 24 Wash ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB