Aktivt företag
Garcia Gomez Collection AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Import av livsmedel, hälsoprodukter, ayurvediska produkter, heminredningsvaror för ute- och innemiljö, tyger. Handel och försäljning av livsmedel, hälsoprodukter, ayurvediska produkter, heminredningsvaror för ute- och innemiljö, tyger. Fastighetsägan- de, handel med värdepapper.
- Registrerat
- 28 juni 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47722 Detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervaror
- Bransch (SNI)
- SNI 47551 Detaljhandel med möbler
- Bransch (SNI)
- SNI 47761 Detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hovås Länsmansväg 12
- C/o
- Ulrica Garcia Gomez
- Postnummer & ort
- 43650 HOVÅS
- Registrerat namn
- Garcia Gomez Collection ABReg 2016-06-28
- Registrerat namn
- Herbal PowerReg 2016-06-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
10 tkr
Årets resultat
-5 tkr
▼ 139,0 %Tillgångar
7 tkr
▲ 61,0 %Eget kapital
-257 tkr
▼ 1,9 %Soliditet
-3817,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
6 tkr
▲ 349,8 %Totala skulder
264 tkr
▲ 2,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 000 | 0 | 65 530 | 1 997 | 17 593 |
| Övriga externa kostnader | 8 200 | 1 860 | 45 973 | 12 790 | 45 184 |
| Personalkostnader | - | - | 0 | 51 980 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 800 | −1 860 | 19 557 | −62 773 | −27 591 |
| Resultat e. fin. poster | −4 869 | −2 037 | 11 056 | −62 773 | −30 299 |
| Resultat före skatt | −4 869 | −2 037 | 11 056 | −62 773 | −30 299 |
| Årets resultat | −4 869 | −2 037 | 11 056 | −62 773 | −30 299 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 727 | 4 177 | 27 013 | 16 660 | 28 708 |
| Kassa & bank | 5 829 | 1 296 | 26 115 | 16 660 | 22 336 |
| Summa tillgångar | 6 727 | 4 177 | 27 013 | 16 660 | 28 708 |
| Eget kapital | −256 834 | −251 965 | −249 927 | −260 983 | −198 210 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 263 561 | 256 142 | 276 940 | 277 643 | 226 918 |
| Soliditet (%) | -3817,9 % | -6032,2 % | -925,2 % | -1566,5 % | -690,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en förlust på 5 tkr. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−257 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,03).
- Omsättningen var högre än hos 3 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervaror (SNI 47722). Se de största bolagen i branschen
Balanslikviditet
0,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 436 måleri ABAB
- 5AVE INVEST ABAB
- 7:th wave consulting ABAB