Aktivt företag
Gardinfix 1 AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
All sorts sömnad. Homestyling, privat och offentlig miljö. Försäljning av textilier.
- Registrerat
- 1 mars 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47532 Detaljhandel med inredningstextilier
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Slätbaksvägen 19
- Postnummer & ort
- 12051 ÅRSTA
- Registrerat namn
- Gardinfix 1 ABReg 2017-03-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▼ 12,0 %Årets resultat
-38 tkr
▼ 462,3 %Tillgångar
262 tkr
▼ 3,6 %Eget kapital
124 tkr
▼ 23,5 %Soliditet
47,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
189 tkr
▲ 66,0 %Totala skulder
138 tkr
▲ 25,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 090 487 | 1 239 819 | 1 642 957 | 1 145 118 | 994 515 |
| Övriga externa kostnader | 247 040 | 263 046 | 232 323 | 223 837 | 226 753 |
| Personalkostnader | 570 968 | 697 241 | 678 748 | 583 190 | 604 667 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −37 105 | −16 903 | 53 075 | 94 417 | −79 458 |
| Resultat e. fin. poster | −38 070 | −16 770 | 52 546 | 93 668 | −80 771 |
| Resultat före skatt | −38 070 | −6 770 | 52 546 | 83 668 | −40 771 |
| Årets resultat | −38 070 | −6 770 | 41 109 | 74 415 | −40 771 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 261 777 | 271 553 | 462 523 | 359 816 | 280 056 |
| Kassa & bank | 189 071 | 113 874 | 196 724 | 132 888 | 94 070 |
| Summa tillgångar | 261 777 | 271 553 | 462 523 | 359 816 | 280 056 |
| Eget kapital | 123 784 | 161 854 | 233 624 | 192 515 | 118 100 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 137 993 | 109 699 | 218 899 | 157 301 | 161 956 |
| Soliditet (%) | 47,0 % | 60,0 % | 52,0 % | 56,0 % | 42,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,6 mkr (2023) till 1,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 38 tkr, en nettomarginal på −3,5 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 47,0 % vid årets slut, ned från 56,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med inredningstextilier (SNI 47532). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−3,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−3,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−30,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Årsta
Andra registrerade bolag med säte i Årsta.
- 2 Home Solna ABAB
- 21/Thirty-One ABAB
- 2PMK ABAB
- 377 Holding ABAB
- 377 Sport ABAB
- 4 Solutions Sweden ABAB
- 7Circles ABAB
- A Catering Sweden ABAB