Aktivt företag

Garrido Wellness AB

AB Org.nr 5569442485
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-30

Företaget ska bedriva gym- och annan träningsverksamhet.

Registrerat
2 oktober 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 93130 Drift av gymanläggningar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Trädgårdsgatan 20
C/o
C/O Furuland Garrido Oliva
Postnummer & ort
64531 STRÄNGNÄS
Registrerat namn
Garrido Wellness ABReg 2013-10-02

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,2 mkr
▼ 10,9 %
Årets resultat
117 tkr
▲ 968,9 %
Tillgångar
526 tkr
▲ 2,4 %
Eget kapital
218 tkr
▲ 8,4 %
Soliditet
68,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
396 tkr
▲ 38,4 %
Totala skulder
129 tkr
▲ 6,9 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 180 437 1 324 656 1 395 980 1 664 638 2 028 958
Övriga externa kostnader 695 596 687 059 737 815 720 604 709 372
Personalkostnader 329 084 587 602 668 586 700 190 887 699
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 135 053 15 303 −73 198 330 714 385 395
Resultat e. fin. poster 136 412 16 544 −73 172 330 714 385 395
Resultat före skatt 149 412 16 544 3 828 247 714 289 395
Årets resultat 116 951 10 941 1 245 196 260 227 038
Balansräkning
Anläggningstillgångar 36 411 52 015 74 306 106 151 102 325
Omsättningstillgångar 489 898 461 963 877 319 914 593 679 142
Kassa & bank 396 089 286 099 756 553 845 740 589 330
Summa tillgångar 526 309 513 978 951 625 1 020 744 781 467
Eget kapital 218 072 201 121 590 180 588 935 392 675
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 129 237 120 857 169 445 162 809 202 792
Soliditet (%) 68,4 % 68,8 % 78,0 % 78,6 % 69,1 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 2,0 mkr (2020) till 1,2 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 117 tkr, en nettomarginal på 9,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 68,4 % vid årets slut, ned från 78,6 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 46 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av gymanläggningar (SNI 93130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−10,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−12,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
53,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Garrido Wellness AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-05

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-28 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-17 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-23 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Strängnäs

Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.

Alla företag i Strängnäs →